Pastörize ve çiğ sütten işlenen kaşar peynirlerinin olgunlaşma sırasında oluşan bazı özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some properties of kashar cheeses produced from pasteurize and raw milk during ripenning
  1. Tez No: 153935
  2. Yazar: DURMUŞ SERT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PASTÖRİZE VE ÇİĞ SÜTTEN İŞLENEN KAŞAR PEYNİRLERİNİN OLGUNLAŞMA SIRASINDA OLUŞAN BAZI ÖZELLİKLERİN BELİRLENMESİ Durmuş SERT Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nihat AKIN 2004, 58 Sayfa Jüri: Prof. Dr. Nihat AKIN Prof. Dr. Adem ELGÜN Yrd. Doç. Dr. Abdullah KELEŞ Bu çalışmada pastörize ve çiğ sütten kaşar peyniri üretilerek ürünün mikrofiorası belirlenmeye çalışılmıştır. Pastörize sütten kaşar peyniri üretimi için %25 oranında Lb.helv. T8 {Lactobacillus helveticus) ve %75 oranında Yoghurt 709® {Streptococcus salivarus subsp. thermophilus + Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus) içeren kültür karışımı kullanılmıştır. Çiğ sütten kaşar peyniri klasik metoda göre üretilmiştir. Üretilen kaşar peynirlerinde olgunlaşmanın belirli periyotlarında (1., 7., 15., 30., 60. ve 90. gün) kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizler takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis DETERMINATION OF SOME PROPERTIES OF KASHAR CHEESES, PRODUCED FROM PASTEURIZE AND RAW MTLK DURING RIPENING Durmuş SERT Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. Nihat AKIN 2004, 58 pages Jury: Prof. Dr. Nihat AKIN Prof. Dr. Adem ELGÜN AssocProf. Abdullah KELEŞ In this study, Kashar cheese was produced from raw and pasteurized milk and microflora of cheeses were determined. Starter culture mix consists of %25 Lb.helv.7® (Lactobacillus helveticus) and % 75 Yoghurt 709® (Streptococcus salivarus subsp. thermophilus + Lactobacillus delbrueckii subsp. butgaricus) were inoculated in pasteurized milk. Kashar cheese from raw milk, produced according classical method. Chemical, microbiological and sensory analysis were carried out on certain ripening periods (1., 7., 15., 30., 60. and 90. days) of Kashar cheeses produced.