Bazı süt ürüleri ile işlenmiş yumurta üretimi üzerine bir çalışma
A study on the processed egg production with some dairy product addition
  1. Tez No: 153936
  2. Yazar: ZELİHA ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI SÜT ÜRÜNLERİ KATKISI İLE İŞLENMİŞ YUMURTA ÜRETİMİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Zeliha Üstün Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mustafa KARAKAYA 2004, 30 sayfa Jüri : Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR Prof. Dr. Nihat AKIN Doç. Dr. Mustafa KARAKAYA Çalışmada yumurta ( Gallus domesticus ) sarısı ve akına ayrı ayn (% 0.3 ) tuz, (% 0,1) sitrik asit, ( % İ) modifiye nişasta eklenerek bir karışım hazırlanmış ve bu karışım dört gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu (I. grup), %1,0 Sodyum kazeinat(H. grup), %1,0 Yağsız süt tozu (III. grup), %1,0 Peynir altı suyu tozu( IV. grup ) ilave edilmiştir. Herbir karışım, işlenmiş yumurta üretimi için özel olarak imal edilmiş metal silindirler içerisine (orta kısımda yumurta şansı olacak şekilde) doldurularak, metal silindirin bir ucu kapatıldıktan sonra sıcak su içerisinde (95° C 'de,60 dakika ) tutularak pişirilmiştir(haşlanrraştır). 1., 7. ve 30. gün sonunda işlenmiş yumurta örneklerinde su, kül, protein içeriği, duyusal özellikleri (renk, koku, tat, genel kabul ) ve penetrometre(sertlik) değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis A STUDY ON THE PROCESSED EGG PRODUCTION WITH SOME DAIRY PRODUCT ADDITION Zeliha Üstün Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mustafa KARAKAYA 2004, 30 pages Jury: Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR Prof. Dr. Nihat AKIN Assoc. Prof. Dr. Mustafa KARAKAYA In this research ; a mixture prepared by adding 1% modified starch, 0,3 % salt, 0, 1 % citric acid to hen's eggs' ( Gallus domesticus )aibumen and yolk and it seperated to four samples. The first was control sample and 1 % Sodium easeinate added sample was the second, 1 % skim milk powder added sample was the 3th group and 1 % whey powder added sample was the 4th group. Each mixture was filled to the metal tubes that produced specially for processed eggs. After the tubes' one side closed,the eggs were cooked in the hot water ( 90-95 °C, 60 minutes). At the end of 1th, 7th and 30th days, proximate water, ash, protein composition of processed egg and sensorial characteristics ( colour, smell, taste, general acceptance) and penetrometer (hardness) values were investigated. The water content was affected significantly in samples produced by using the different dairy products and by the storage time.