Dijital görüntü işleme teknikleri kullanılarak üreme hücrelerinin incelenmesi
Examination of reproduction cells using digital image processing techniques
- Tez No: 153945
- Danışmanlar: PROF.DR. FERRUH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DİJİTAL GÖRÜNTÜ İŞLEME TEKNİKLERİ KULLANILARAK ÜREME HÜCRELERİNİN İNCELENMESİ İsmaü BABAOĞLU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ferruh YILDIZ 2004, 42 Sayfa Jüri: Prof.Dr. Ferruh YILDIZ Prof. Dr. Metin ÇAPAR Doç.Dr. Ahmet ARSLAN Bu çalışmada üreme hücrelerinin dijital görüntüler üzerinden otomatik olarak sayılması için örnek bir uygulama program geliştirilmiştir. Yapılan bu uygulama için literatürde bulunan sistemler incelenerek üreme hücrelerinin görüntü içerisinde bulunması için kenar belirleme, görüntülerdeki bozuklukların giderilmesi için yumuşatma ve belirgin hale gelen işlenmiş görüntüdeki hücrelerin sayılması için gerekli algoritmalar tespit edilmiştir. Görüntüler Konya Selçuklu Hastanesindeki Olympus CX41RF ışık mikroskobundan HP 945 dijital kamera ile alınmıştır. Uygulamada kullanılan görüntülerdeki üreme hücrelerinin var olan görüntü işleme teknikleriyle belirlendikten sonra sayılması için yeni bir algoritma geliştirilmiştir. iUygulamanın sonucu görüntü boyutuna bağlı olmamakta ancak işlem süresi doğru orantılı bir şekilde görüntünün boyutuna bağlı olmaktadır. Uygulamada örnek olarak kullanılan görüntüler 400x300 boyutlanndadır ve hücre sayımı işlemi 7 saniye içinde bitmektedir. Belirlenen hücre büyüklüğüne ve minimum merkez uzaklığına bağlı olarak parametrik sayma seçeneği sunulmuştur. Bu parametreler kullanılarak görüntünün ölçeğine bağlı olarak tanımlanan iki yoğunluk arasındaki istenilen hücreler sayılmakta, morfolojik açıdan bozuk olarak görülen hücreler minimum yoğunluk ve mimimum merkez uzaklığı parametrelerine bağlı olarak ihmal edilebilmektedir. Anahtar Kelimeler Dijital görüntü işleme, üreme hücreleri sayma, nesne sayma. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS THESIS EXEMINATION OF REPRODUCTION CELLS USING DIGITAL IMAGE PROCESSING TECHNIQUES Ismail BABAO?LU Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Computer Engineering Supervisor : Prof.Dr. Ferruh YILDIZ 2004, 42 Pages Jury: Prof. Dr. Ferruh YILDIZ Prof. Dr. Metin ÇAPAR Assoc. Prof. Dr. Ahmet ARSLAN In This Project a model application developed to automatically count reproduction cells from digital images. Systems in literature ara analysed for this Project and algorithms determined for edge detection to find reproduction cells in image, smoothing to remove noise from images and counting cells in processed clear images. Images are taken from Konya Selçuklu Hospital by HP 945 digital camera with Olympus CX41RF light microscope. An algorithm developed to count reproduction cells after determining them in images that used in application with image processing techniques. Results of the application does not related with the image size but processing time is directly related to the image size. mThe sample images used in aplication has the size of 400x300 and counting cell process ends in 7 second. Parametric counting option is given according to determined cell size and minimum center distance. Using this parameters cells are counted between determined two density according to image's scale, morphologically abnormal cells can be neglected by the parameters minimum density and minimum center distance. Key words Digital Image Processing, Counting Reproduction Cells, Object Count IV