Konya merkez ilçeleri besi sığırı barınaklarının yapısal analizi
The constructural analyse of beef cattle house in Konya
  1. Tez No: 153955
  2. Yazar: SELDA UZAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUH UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA MERKEZ İLÇELERİ BESİ SIĞIRI BARINAKLARININ YAPISAL ANALİZİ Selda UZAL Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Danışman : Yrd. Doç. Dr. Nuh UĞURLU 2004, Sayfa : 132 Jüri : Prof. Dr. Mehmet KARA Prof. Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ Yrd. Doç. Dr. Nuh UĞURLU Bu araştırma, Konya ilinde 36 adet besi sığırcılığı işletmesindeki 56 adet barınakta yürütülmüştür. Çalışmada işletmelerin kapasiteleri ve genel yetiştiricilik özellikleri belirlenmiştir. İşletmelerde bulunan barınakların yapısal ve iklimsel özellikleri incelenerek hayvan yetiştiriciliğine uygunluğu araştırılmıştır. Araştırmanın yürütüldüğü barınakların tasarım şekilleri, aydınlatma, havalandırma ve iş ekonomisi yönünden genellikle yetersiz olduğu belirlenmiştir. Barınakların % 74.36'sında yerleşim sıklığı 3.10-5.00 m2/ hay. değerleri arasındadır. Yapılarda yalıtım sadece çatıda uygulanmış olup, yapıların ortalama ısı geçirme katsayısı 0.54-1.35 kcal/m2 °C h değerleri arasında hesaplanmıştır. Kış mevsimi ısı nem dengesinin barınakların negatif olduğu belirlenmiştir. Bölge için geçiş mevsimi havalandırma miktarının 231-315 m3/h hay. ve yaz mevsimi havalandırma kapasitesinin ise 668-997 m3/h hay. değerleri arasında olduğu belirlenmiştir. Son yıllarda işletme sahiplerinin serbest sistem barınaklarda yetiştiriciliğe yöneldikleri gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, besi sığırı barınaklarında görülen problemleri çözmek için önerilerde bulunulmuş ve Konya için alternatif besi sığın barınak planı geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tarımsal yapılar, barınak tasarımı, besi sığırı barınakları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis THE CONSTRUCTURAL ANALYSE OF BEEF CATTLE HOUSE IN KONYA SeldaUZAL Selçuk University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Agriculturel Structures and Irrigation Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Nuh U?URLU 2004, Page: 132 Jury : Prof. Dr. Mehmet KARA Prof. Dr. Nizamettin ÇÎFTÇÎ Yrd. Doç. Dr. Nuh U?URLU This research was carried out 56 beef houses sleeted from 36 beef cattle growing companies in Konya province. In this study, companies capacities and general growing proporties was determined. The suitability of barn for cattle growing was reseacrhed by examining of the building constructions and climatic proporties. In general, housing designs were found inapproriate in terms of labour economics and ventilation performance and lighting. Animal density was found between 3.10 - 5.00 m2/animal in 74.36 % of the houses. The insulation had been aplied only at roofs. The average thermal conductance in all buildings were calculated as 0.54 - 1.35 kcal/m2°Ch. The heat-moisture balance was negative in all beef houses in winter. Spring and summer ventilation requirements of beef houses were found 231-315 m /h animal and 668-997m3/h animal respectively in Konya environments. In the study was observed that company owners have tendency of prefering free beef house in last years. As a result of research, The suggestions were given to solve of problems seen in beef cattle house and alternative barn plan were developed for beef cattle in Konya. Key Words : Livestock building, barn design, beef housing 11