Blok polistirenin asetik anhidritle kimyasal modifikasyon kinetiğinin araştırılması
Kinetics of chemical modification of block polystyrene with acetic anhydride
- Tez No: 153960
- Danışmanlar: PROF.DR. EROL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BLOK POLİSTİRENÎN ASETİK ANHİDRİTLE KİMYASAL MODİFİKASYON KİNETİĞİNİN ARAŞTIRILMASI BETÜL MUŞTA (TEKBAŞ) Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Erol PEHLİVAN 2004, 57 sayfa Jüri : Prof. Dr. Erol PEHLİVAN Prof. Dr. Refika KURBANLI Yard. Doç. Dr. Ahmet OKUDAN Bu çalışmada, blok polistirenin asetik anhidritle katyonik katalizör ortamındaki kimyasal modifikasyon kinetiği incelenmiş, modifikasyon için Friedel-Crafts reaksiyonlarından faydalanılmıştır. Çalışmada 230.000 ortalama molekül ağırlığına sahip blok polistirenin asetik anhidrit ile bortriflorür etil eteri kompleksi katalizörlüğünde ve kloroform ortamında modifikasyon reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. Kinetik parametrelerin tayin edilmesi için reaksiyonlar farklı reaktif konsantrasyonlarında ve sıcaklıklarda gerçekleştirilmiştir. Reaksiyonlar sonucu polistirenin aromatik halkasına bağlanan asetil grubu miktarları ortamda oluşan asetik asitin titrasyonu ile belirlenmiştir. Elde edilen modifiye ürünlerinin yapılan, spektroskopik analiz yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Blok polistirenin kimyasal modifikasyonunda kinetik parametreler olan reaksiyonun hızı, hız sabiti, mertebesi ve aktivasyon enerjisi hesaplanarak optimum şartlar belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Polistiren, Modifikasyon, Asetik Anhidrit, Friedel-Crafts reaksiyonları, kinetik
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THESIS OF MASTER OF SCIENCE KINETICS OF CHEMICAL MODIFICATION OF BLOCK POLYSTYRENE WITH ACETIC ANHYDRIDE BETÜL MUŞTA (TEKBAŞ) Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Chemical Engineering Supervisor : Prof.Dr. Erol PEHLİVAN 2004, 57 page Jury : Prof. Dr. Erol PEHLİVAN Prof. Dr. Refika KURB ANLI Yard. Doç. Dr. Ahmet OKUDAN In this study, the modification kinetics of block polystyrene with asetic anhydride in the presence of cationic catalyst have been investigated. The Friedel-Crafts reactions were used for modification process. The block polystyrene (MA=230.000) was reacted with acetic anhydride inthe presence of catalyst BF3.0(C2Hs)2 in chloroform. In order to obtain the kinetic parameters, the reactions were followed by different reactive concentrations and temperature.The amount of acetyl functional groups anchored to the aromatic of polystyrene by the reactions were obtained with titration of acetic acid poduced. The structure of modified products were investigated by spectroscopic methods. The kinetic parameters of the chemical modification of polystyrene, such as reaction rate, reaction constant, reaction order and activation energy were calculated and so optimum reaction conditions were determined. KEYWORDS : Polystyrene, Modification, Acetic Anhydride, Friedel-Crafts Reactions, Kinetics 11