Doğanhisar killerinin jeoteknik özellikleri
Geotechnical properties of Doğanhisar clays
  1. Tez No: 153961
  2. Yazar: İSMAİL İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İİİ ÖZET Yüksek Lisans Tezi DOĞANHİSAR KİLLERİNİN JEOTEKNİK ÖZELLİKLERİ İsmail İNCE Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Adnan ÖZDEMİR 2004, 89 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Yüksek AYDIN Yrd.Doç. Dr.Adnan ÖZDEMİR Yrd.Doç. Dr.Mustafa YILDIZ Bu çalışmada, Ayaslar (Doğanhisar-Konya) yerleşim alanının güneyinde yer alan kil ocaklarının ve çevresinin jeoloji yapısının aydınlatılması ile buradaki kilin mineralojisi - jeokimyası ile jeoteknik özellilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma alam içinde temeli Üst Kambriyen-Alt Ordevisyen yaşlı Sultandede formasyonu oluşturur. Bu formasyonun üzerine açılı uyumsuz olarak Orta-Üst Devoniyen yaşlı Engilli formasyonu gelir. Engilli formasyonu üzerine Alt üst Karbonifer yaşlı Kirazlı formasyonu uyumlu olarak gelir. Kirazlı formasyonuIV üzerinde yanal ve düşey geçişli olarak Alt-Üst Karbonifer yaşlı Harlak formayonu yer alır. Harlak formasyonu üzerinde ise Miyosen yaşlı Ayaslar formasyonu açılı uyumsuz olarak yer almaktadır. Ayaslar formasyonu üzerinde de açılı uyumsuz olarak Pliyosen yaşlı Doğanhisar formasyonu yer almaktadır. Bu birimlerin tamamı Alüvyonlarla örtülmektedir. İnceleme alanında temeli oluşturan Paleozoyik yaşlı Harlak formasyonu içerisindeki şistlerden alınan örneklerin ve işletilen Neojen yaşlı Ayaslar ve Doğanhisar formasyonlanndaki killerin mineralojik ve jeokimyasal özellikleri belirlenmiştir. Bu formasyonlardan alınan örselenmiş ve örselenmemiş örnekler üzerinde indeks özelliklerinden doğal su içeriği %6 ile %21 arasında değişkenlik göstermektedir. Örnekler suya doygunluk derecelerine göre çok nemli ile ıslak arasında (yaş-doygun arsında) değişkenlik gösterdikleri belirlenmiştir. Kil örneklerinde likit limit %27-%47 arasında, plastik limit ise %13-%23 arasında değişmektedir. Plastisite indeksi %12-%30 arasında değiştiği bu yönüyle örneklerin orta ile yüksek plastisite indeksinde oldukları anlaşılmaktadır. Rötre limit %10-%19 arasında değişmektedir. Kil örneklerinde özgül ağırlık 2.6-2.8 arasında değişmektedir. Mühendislik parametrelerinden inceleme alanından alman kil örneklerin içsel sürtünme açısı 9°-29° arasında, kohezyonları ise 103-259 kN/m2 arasında değişmektedir. Tüm örnekler (A2, A3, A4.1 ve D2) aşın konsolide kildir. Kil örneklerin şişme basınçlarının 4-10 kN/m2, şişme yüzdelerinin ise 0.8%-4% civarında olduğu konsolidasyon deneylerinden belirlenmiştir. İlave olarak bu örneklerin teknolojik özelliklerinin belirlenmesi kapsamında killerin pişme öncesi ürün özelliklerinden doğal renk, kütle rutubeti, pres sonrası genleşme, ham mukavemet ve kuru mukavemet, pişme sonrası ürün özellikleri kapsamında da yine renk, küçülme, su emme ve pişmiş mukavemet değerleri belirlenmiştir. Daha sonra kimyasal analizlerle belirlenen ana oksit değerlerinin mekanik özellikler üzerindeki etkisi ile mineralojik özelliklerin jeomekanik ve teknolojik parametreler üzerindeki etkileri grafiklerle araştırılmış ve determinasyon (r2) katsayıları belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kil, Doğanhisar, jeoteknik, jeokimya, killerin teknolojik özellikleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis GEOTECHNICAL PROPERTIES OF DOGANH1SAR CLAYS Ismail İNCE Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Assistant Prof. Dr.Adnan ÖZDEMİR 2004, 89 Page Jury : Prof. Dr. Yüksek AYDIN Assistant Prof. Dr.Adnan ÖZDEMİR Assistant Prof. Dr. Mustafa YILDIZ The purpose of this study is to investigate the geological structures and the mineralogical-geochemical-geotechnical properties of clays of the area in the south of Ayaslar (Doğanhisar-Konya). The Upper Cambrian-Lower Ordovician Sultandede Formation forms the oldest rock unit in the study area. It is unconformably overlain by the middle-upper Devonian Engilli Formation. The lower-upper Carboniferous Kirazlı FormationVI conformably overlies the Engilli Formation. It is overlain lower-upper Carboniferous Harlak Formation showing lateral and vertical transition. All these units are unconformably overlain by the Miocene Ayaslar Formation. The Ayaslar Formation is also unconformably overlain by the Pliocene Doğanhisar Formation. All these formations are unconformably overlain by the alluvium. The mineralogical and geochemical properties of rock samples taken from the schists of Harlak Formation and the clays of the Ayaslar and Doğanhisar formations were determined. Natural water content of the disturbed and undisturbed samples taken from those formations varies between 6% and 21%. It is determined that the samples vary between damp and wet according to the degree of saturation of water (between wet and saturated). In the clay samples, the liquid limit varies between 27%-47% and plastic limit varies between 13%-23%. The plasticity index of the clays varies between 12%-30% and samples are classified as medium and high capacity plasticity index with this aspect. Sihrinkage limit varies between 10%- 19%. Specific gravity in clay samples vary between 2.6-2.8. The internal friction angle and cohesion of the clay samples are determined to be between 9°-29° and 103-259 kN/m2 in turn. Whole of the samples represent extremely consolidated clays. It is determined from the consolidation experiments that the swelling pressures are about 4-10 kN/m2 and the swelling percents are about 0.8-04%. Then colours, shrinkage, water absorbing and baked resistance values of clays have been determined in the scope of determination of tectonic features, and natural colour, mass moisture, dilaling after press, raw resistance and dry resistance, product features after baking. Affects of basic oxide values on mechanical properties and mineralogical fecturen on geomechanical and technological paremeters are determined. KEY WORDS: Clay, Doğanhisar, geotechnic, geochemistry, techological properties of clays.