Bir ticari un değirmeninde öğütülen buğday paçalının fiziksel tane özellikleri ile öğütme kalitesi arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
A research on the relations between the physical grain properties and milling quality of the wheat blends, milled in a commercial mill
  1. Tez No: 153966
  2. Yazar: FATMA ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, ticari şartlarda paçalı oluşturulan buğdayın fiziksel özelliklerinden yararlanarak öğütme kalitesinin tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 18 adet buğday paçalı ticari değirmende öğütülerek tip 650 un elde edilmiştir. Buğday paçalının fiziksel tane özellikleri ile tanenin ve unun kimyasal ve teknolojik özellikleri arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Ayrıca unun bazı fiziksel özellikleri ile bazı kimyasal ve teknolojik özellikleri de karşılaştalmıştir.
Özet (Çeviri)
In this research, in the commercial conditions, the estimations of the milling quality of the wheat blends by the physical properties of the kernel were aimed. So, by using prepared 18 wheat blend, Typ 650 flour with 0,650 % ash were obtained in a commercial mill conditions. As parameters; hectoliter weight, 1000 kernel weight, hardness, kernel size and homogenity; moisture, ash and protein contents and the dimensions of the kernel were used. Zeleny sedimantation values as nomal and elongated, wet gluten amount and its index values are measured on the grain and the flours of the wheat blends. Also the color measurmets were made on the flour samples. As a results, in the estimation of the milling quality of the wheat blends, the hectoliter weights for the protein, ash, elongated sedimentation and gluten index with positive correlations; the 1000 kernel weights for gluten index with positive correlations; the kernel hardnes for the sedimentation and elongated sedimentation with positive correlation; the kernel length for protein and wet gluten with possitive corelations and for gluten index with negative correlation, the depth of crease for the milling and the wheat quality with negative correlations, had been effective at statistically significant level (p < 0.05). Key Words : Wheat Blends, Physical Properties, Chemistry Properties, Milling Quality.