Farklı öğütme sistemlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 46874
  2. Yazar: DOĞAN TALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. S. SEZGİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Araştırmada, 3 farklı buğday paçalı, izmir'deki ticari bir değirmende, Bühler MLU 202 laboratuar değirmeninde ve Brabender marka Taşlı değirmende öğütülmüş; elde edilen un örnekleri kimyasal ve teknolojik özellikleri bakımından değerlendirilmişlerdir. Öğütme denemesi sonuçlarına göre; Ticari değirmenin un verimi %61.39 ile %66.23 arasında değişirken, buna en yakın un veriminin Bühler laboratuar değirmeninde %59.25 ile %61.98 arasında olduğu görülmüştür. Buna karşılık Taşlı değirmenin un verimi en fazla %50.95'e kadar çıkabilmiştir. Taşlı değirmenden elde edilen unların kül miktarı yüksek; ekmeklik nitelikleri ise zayıf bulunmuştur. Bühler laboratuar değirmeni ise buğdayların öğütme niteliğini belirlemede tatmin edici sonuçlar vermekte; unların reolojik özellikleri ve ekmeklik kaliteleri ticari değirmen unlarının değerlerine paralel olmaktadır. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, three different wheat blends were milled in a flour milling factory, Bühler MLU 202 type laboratory mill and Brabender stone mill. Flour samples were evaluated according to their chemical and technological properties. In milling experiments, flour extraction values of milling factory were found between 61.39% and 66.23%. Whereas it was found between 59.25%-61.98% in Bühler mill. Stone mill has given the lowest flour extraction yield as 50.95%. Ash contents and breadmaking properties of flours obtained from stone mill were found to be low. In the estimation of milling qualities of wheats, Bühler laboratory mill has given the optimum results. Rheological and breadmaking properties of flours related to this mill were found to be parallel to the values of the milling factory's flours. T