Çağdaş müze yapılarının tarihsel süreç içerisinde gelişimi ve Konya Arkeoloji Müzesi'nin değerlendirilmesi
Contemporary museum buildings during the historical period and the evaluation of Konya Archeological Museum
  1. Tez No: 153978
  2. Yazar: GÜLNAZ GÜZELOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİNE ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇAĞDAŞ MÜZE YAPILARININ TARİHSEL SÜREÇ İÇERİSİNDE GELİŞİMİ VE KONYA ARKEOLOJİ MÜZESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Gülnaz GÜZELOĞLU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Anabilim Dalı Danışman : Yard.Doç.Dr.Mine ULUSOY 2004, 200 Sayfa Jüri : Yard.Doç.Dr.A.Deniz OKTAÇ, Yard.Doç.Dr.Bahtiyar EROĞLU Bu çalışma yüksek lisans tezi bağlamında çağdaş dünyadaki müzecilik anlayışını ve müze yapılarını ortaya koymak, bunlar ile ilgili bilgileri biraraya getirmek, bilgiler doğrultusunda Türkiye'deki durumu irdelerken arkeoloji konusunda dünyadaki sayılı eserlere sahip olan Konya Arkeoloji Müzesi'ni mimari açıdan incelemek ve buna bir takım değerlendirmelerde bulunmak ve bundan sonra yapılacak daha detaylı mimari ve farklı disiplin çalışmaları için bir genel kaynak oluşturmaktır. Bu amaçla müzecilik ile ilgili tanımlar ve müzecilik kavramının gelişimi, mimari açıdan müze binaları ve çağdaş müzecilik kavramları irdelenerek Türkiye'de müzecilik, Konya Arkeoloji Müzesi'nin mimari açıdan incelenmesi,değerlendirilmesi ve müze yapılarının genel değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; çağdaş müze tasarımının incelenmesini amaçlayan bu tez kapsamında yapılan araştırmalar; müzenin koruma ve sergileme işlevlerinin tasarmıı büyük ölçüde yönlendirdiğini, müzede işlenecek konu ile sergi mekanında sergilenecek; yapıtların, sergilerin tarzlarının ve insanın algılama standartlarının, teknik konuların tasarımı belirgin biçimde etkilediğini ortaya koymuştur. Tasarımı etkileyen bu faktörler doğrultusunda Türkiye için önemi tartışılmaz olan Konya Arkeoloji Müzesi mimari açıdan incelenmiş ve değerlendirmeler sonucunda eksikleri saptanmıştır. Anahtar Kelimeler; müze, müzecilik, arkeoloji, algılama standartları.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Postgraduate Thesis CONTEMPORARY MUSEUM BUILDINGS DURING THE HISTORICAL PERIOD AND THE EVALUATION OF KONYA ARCHAEOLOGIC MUSEUM Gülnaz GÜZELO?LU Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Anabilim Dalı Danışman: Assoc.Prof.Dr. Mine ULUSOY 2004, 200 Sayfa Jüri: Assoc.Prof.Dr.A.Deniz OKTAÇ, Assoc.Prof.Dr.Bahtiyar ERO?LU This work has been started in the frame of a postgraduate thesis for purpose of publishing the contemporary worlds common museology understanding and to find out museums architectonics to gather up the information related to the museums; to discuss the related situations of Turkey in the direction of these information, and to examine Konya Archaeology Museum by the point of architecture which has world's distinguished historical remains in it; to make some related evaluations about this matter; to make a general formation for more detailed architectural and different discipline studies and to make a general source. For this reason definitions related to the museums were made; development of the museology terms; museum buildings by the point of architecture were expressed and contemporary museology concepts were inspected. Museology in Turkey, the architectural inspection of Konya Archaeology Museum, evaluation of the information and a general evaluation of the museum buildings were discussed. According to the results; the researches, which were made in the frame of this thesis keeping and exhibition duties of the museum greatly directed of the representation. The subject to be studied in the museum, and the remains to be exhibited in the museum, the methods of the exhibitions, and the human understanding standards, the representative of the technical subjects seriously effected the representation. In the direction of the factors effect the representation. The point of architecture inspected Konya Archaeology Museum that has a great importance and the defectiveness were found out the end of evaluations. Key words; museum, museology, archaeology, perception standards.