Sulamada kullanılan santrifüj pompaların kavitasyon karakteristiklerinin belirlenmesi
The determination of cavitation characteristics at the centrifugal pumps used in irrigation
  1. Tez No: 153979
  2. Yazar: TANZER ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEDAT ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi SULAMADA KULLANILAN SANTRİFÜJ POMPALARIN KAVİTASYON KARAKTERİSTİKLERİNİN BELİRLENMESİ Tanzer ERYILMAZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Sedat ÇALIŞIR 2004, Sayfa:53 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Sedat ÇALIŞIR Prof. Dr. Kazım ÇARMAN Prof. Dr. Fikret DEMİR Bu çalışmada, sulamada yaygın kullanılan 4“, 6”ve 8“ anma çapındaki yatay milli santrifüj pompaların, işletme ve kavitasyon karakteristikleri belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; 4”, 6“ ve 8”lik pompaların optimum devir sayılan (n), özgül hızlan (nq) ve çalışma aralıklan sırasıyla; 1500 min“1, 1 100 min”1, 700 nün1; 30.4 min \ 44.5 min1, 54.1 min-1; 31.01-34.27 İs“1, 54.12-59.82 İs”1 ve 68.23-75.43 İs“1 bulunmuştur. 4”, 6“ ve 8”lik pompaların optimum çalışma koşullarındaki; emme özgül hızı (nss), kritik emmedeki net pozitif yük (ENPY3) ve emniyetli statik emme yükseklik (Hsemax) değerleri de sırasıyla; 144.2 min“1, 138.8 min”1, 137.7 min“1, ; 2.32 m, 2.34 m, 1.51 m ve 3.5 m, 4.8 m ve 6.4 m tespit edilmiştir. Ayrıca, debi ve devir sayısının fonksiyonu olarak ENPY3 değerlerini tahmin eden basit ve kullanışlı aşağıdaki gibi bir denklem elde edilmiştir. ENPY3 = 4.54”5Qa7226n127 ANAHTAR KELİMELER: Santrifüj pompa performansı, kavitasyon karakteristikleri, kritik emmedeki net pozitif yük (ENPY3), emme özgül hızı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis THE DETERMINATION OF CAVITATION CHARACTERISTICS AT THE CENTRIFUGAL PUMPS USED IN IRRIGATION Tanzer ERYILMAZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Asst. Prof. Dr. Sedat ÇALIŞIR 2004, Page: 53 Jury : Asst. Prof. Dr. Sedat ÇALIŞIR Prof. Dr. Kazım CARMAN Prof. Dr. Fikret DEMİR In this research, operating and cavitation characteristics of horizontal axis centirifugal pumps of 4“, 6”and 8“ used commonly in irrigation were determined. According to the research results, optimal revolation (n), specific speed (nq) and optimal discharge range of 4”, 6“ and 8”pumps were found as 1500 min“1, 1 100 min”1 700 min“1, 30.4 min”1, 44.5 min“1, 54.1 min”1; 31.01-34.27 Is“1, 54.12-59, 82 Is”1 and 68.23-75.43 Is“1 respectively. Suction specific speed (nss), critical net positive suction head (ENPY3) and maximum static suction head (Hsemax) at optimal operating conditions of 4”, 6“ and 8”pumps were determined as 144.2 min“1, 138.8 min”1, 137.7 min“1; 2.32 m, 2.34 m, 1.51m; 3.5 m, 4.8 m and 6.4 m respectively. In addition, the simple and useful equation which indicate relationship between ENPY3 values with discharge and revolation was found as a following. ENPY3 = 4.54”5 Q0'7226 n127 KEY WORDS: Centrifugal pump performance, cavitation characteristics, Kritical Net Positive Suction Head (NPSHr), suction specific speed. 11