Bazı matematik problemlerinin nümerik yaklaşımları
Some numerical approximations in solving of linear equations
- Tez No: 153985
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI MATEMATİK PROBLEMLERİN ÇÖZÜMLERİNİN NÜMERİK YAKLAŞIMLARI Şule BENLİ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Mehmet KARADENİZ 2004, Sayfa : 130 Jüri : Prof. Dr. Durmuş BOZKURT Yrd. Doç. Dr. Galip OTURANÇ Doç. Mehmet KARADENİZ Bu çalışmada öncelikle matematik ile mühendisliğin ortak kullanım alanı olan uygulamalı matematiğin daha önceden ortaya konulmuş olan problemlerine değinilerek her bir problem için birer algoritma verilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı ise incelenen bu problemlerin teknolojinin vazgeçilemeyen bir aracı olan bilgisayar programlarına uyarlanarak, her bir problemin algoritması için bu yöntemlerin Q-Basic programlan verildiğinde, bu programların çalışıp çalışmadığının test edilmesidir. Anahtar Kelimeler : Basic Programlama, Algoritma, İterasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SOME NUMERICAL APPROXIMATIONS IN SOLVING OF LINEAR EQUATIONS Şule BENLİ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Assoc. Prof. Mehmet KARADENİZ 2004, Sayfa : 130 Jüri : Prof. Dr. Durmuş BOZKURT Asst. Prof. Dr. Galip OTURANÇ Assoc. Prof. Mehmet KARADENİZ In this study primarily,for each problem one apiece algorithm was presented by mentioning the problems previously exposed of practical mathematics which is the common usage field of mathemetics and engineering. The principal target of this study is testing the programs whether to process or not, when Q-Basic programs of these methods are given for the algorithm of each problem,by adapting these examined problems to the programs of the computer the device can not be abandoned of technology. Key-Words : Basic Programming, Algorithm, Iteration. II