Bilgisayar malzeme satışı amaçlı e-ticaret sitesi oluşturulması
Designing an e-business site for trading computer peripherals
- Tez No: 154047
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BİLGİSAYAR MALZEME SATIŞI AMAÇLI E-TİCARET SİTESİ OLUŞTURULMASI Hazim İŞCAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Ali ERDİ 2004, 95 Sayfa Jüri Yrd.Doç. Dr. Ali ERDİ Doç. Dr. Şirzad KAHRAMANLI Doç. Dr. Ahmet ARSLAN Elektronik ticaret, mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağlan üzerinden yapılmasıdır. Elektronik ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme ile teslim olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. İnternetin hızla yaygınlaşması, elektronik ticareti, ticari işlemlerin yürütülmesinde yeni ve çok etkin bir araç haline getirmiştir. Elektronik ticaret, tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesi eğilimi ile birlikte, son on yılda yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Acımasız rekabet ortamında firmaların ayakta kalmak için yapması gereken gelişen teknolojiye uyum sağlamaktır. Bunun için de sağlam bir alt yapı, esnek bir yönetim anlayışı ve yeniliklere açık bir zihniyet gerekmektedir. Gerek üretim yapan, gerekse hizmetsunan işletmeler ticari faaliyetlerini ve hizmet sunumlarını elektronik ortamda da gerçekleştirebilmeliler. Bu çalışma kapsamında elektronik-ticaret modelleri, elektronik-ticaret prensipleri, elektronik alış-veriş yapma adımları, elektronik ticarette güvenlik konuları incelenmiştir. Pratik bir uygulamayla elektronik-ticaretin genel yapısı, çalışması ve gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. Bu çalışmada ASP yazılımı kullanılmış, veri tabam olarak ta Microsoft Access kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler E-Ticaret, Güvenli Soket Katmam (SSL), Sanal Pos u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis DESIGNING AN E-BUSINESS SITE FOR TRADING COMPUTER PERIPHERALS Hazim İŞCAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Computer Engineering Supervisor Assist.Prof.Dr. Ali ERDİ 2004, 95 Pages Jury Assist.Prof.Dr. Ali ERDİ Assoc.Prof.Dr. Sirzad KAHRAMANLI Assoc.Prof.Dr. Ahmet ARSLAN E-commerce is the process of production presentation, sale, insurance, distribution and the payment of goods and services on the network. E-Commerce is composed of three stages; advertisement and market research, order and delivery with payment, by verifying the on or all of the commercial activities in electronic environment. The rapid widespread of internet, made the e-commerce a new and very affective tool for performing commercial activities. By the trend of commeercial liberization, e- commerce emerged as a result of technological developments that increased in the last decade and facilitates transmission of information mIn the curiel competition environment, the firms shoul lend themselves to developing technology to survive. A strong background, flexible management viewpoint and mentality is necessary fot this. Producers of either goods or services, could verify their commercial activities and services in electronical environment. In this study, the subjects of, e-commerce models, e-commerce principles, e-trade stages, security in e-commerce were analysed. The general frame, training and verifying of e-commerce is provided by a practical application. In this application, ASP technology is used and as database Microsoft Access is chosen. Key Words E-Business, Secure Socket Level (SSL), Virtual Pos IV