Değişik yöntemlerle işlenmiş buğday dane yemi içeren rasyonların süt ineklerinin süt verimi ve bileşimi üzerine etkisi
Effects of rations included wheat grain treated with different methods on milk yield and composition of dairy cows
  1. Tez No: 154074
  2. Yazar: TAŞKIN DEĞİRMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET DEĞİŞİK YÖNTEMLERLE İŞLENMİŞ BUĞDAY DANE YEMİ İÇEREN RASYONLARİN SÜT İNEKLERİNİN SÜT VERİMİ VE BİLEŞİMİ ÜZERİNE ETKİSİ Bu çalışma iki aşama da gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında buğday dane yemine uygulanacak en uygun NaOH düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Buğday dane yemine NaOH uygulamasının, rumen ortamındaki kaba yemin parçalanabilirliğine ve rumen sıvısı bileşimlerine olan etkileri incelenmiştir. Rumen kanülü takılı koçlara KM'nin % 0.00, %1.50, % 2.00, % 2.50, % 3.00 ve % 3.50 düzeyinde NaOH ile işlenmiş buğday dane yemi içeren 6 ayrı yoğun yem karması yedirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF RATIONS INCLUDED WHEAT GRAIN TREATED WITH DIFFERENT METHODS ON MILK YIELD AND COMPOSITION OF DAIRY COWS This research was carried out at two stages. At the first stage of experiment, it was aimed to determine the most suitable sodium hydroxide levels at wheat grain. The effects of application of NaOH on degradability of roughage at rumen and the composition of rumen liquid was determined. Three heads of merinos male yearlings fitted with rumen cannula were used as animal metarials at the experiment. Merino male yearlings fitted with rumen cannula were fed 6 different concentrate feed mixtures including wheat grain treated with NaOH % 0.00, % 1.50, % 2.00, %2.50, %3.00 and % 3.50 on dry matter basis respectively.