Tenisçilerde Regio Cubitalis'teki morfolojik değişimlerin incelenmesi
Examination of morphological changes in the regio cubitalis of tennis players
- Tez No: 103024
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
“TENİSÇİLERDE REGİO CUBİTALİS'TEKİ MORFOLOJİK DEĞİŞİMLERİN İNCELENMESİ”Sürekli bir sporla ilgilenen kişilerde zamanla fiziksel aktivite ile sürekli kullanılan ve üstüne yük binen anatomik yapılarda bazı değişiklikler olmaktadır.Bu çalışmanın amacı bir spor dalında uzun yıllar yoğun antrenman yapmış elit sporcuların, yoğun fiziksel aktivite nedeniyle nöromusküler sistemlerinde oluşabilecek olası değişimleri incelemektir. Belirli sporlarda belli bölgelere daha çok yük biner. Örneğin tenisçilerde üst ekstremite aşırı fiziksel aktiviteye maruz kalır.Özellikle regio cubitalis civarına olan aşırı yüklenmenin, bu bölge kemik,ligament,kas ve sinirleri üzerine etkilerini araştırmak istedik. Çalışmamıza 21 erkek tenis oyuncusu ve 21 erkek regüle yada organize spor yapmayan nonaktif kontrol grubunu oluşturan kişiler katılmıştır.Çalışmaya katılan sporcuların yaş ortalaması ( 27,56±1,71 ) idi. Kontrol gurubunun yaş ortalaması ise ( 26,46+1,91 ) idi. Çalışmamıza katılan sporcular Kocaelijstanbul ve Bursa illerinde aktif olarak tenis sporu ile uğraşan veya tenis hocalığı yapan sporculardı. Bu sporcular en az 8 yıldır tenis spora ile uğraşan kişilerdi.Bu sporcuların günlük antremanlarını (haftada 10 saat) yapan elit ve profesyonel sporcular olmalarına dikkat edildi. Biz bu çalışmada kişinin yaşı.boyu, ağırlığı, antropometrik ölçümleri (Ekstremite uzunlukları, Normal eklem hareketlerinin değerlendirilmesi (Gonyometrik ölçümler), kas kuvveti değerlendirilmesi ) ve direkt röntgende humerus kemiğinin Epicondylus lateralis'inin bu kemiğin distal ucuna göre hacmini kriter olarak aldık ve bu değerleri istatistiksel yönden kontrol grubu ile karşılaştırdık.Biz bu epicondylus lateralis hacmini, stereolojik metotlardan etkin bir hacim hesaplama yöntemi olan cavalieri tarafsız hacim ölçme yöntemini kullanarak ölçtük. Ayrıca bu tenisçilerin sürekli olarak üst ekstremitelerini kullanmasından ve dirsek bölgesinden geçişlerinden dolayı da üst ekstremiteyi inerve eden sinirler olan n.medianus, n.radialis, n.ulnaris ve n.thoracicus longus sinirlerinin sinir ileti hızlarını EMG aleti ile ölçüp kontrol grubununkilerle karşılaştırdık. N.thoracicus longus sinirini, sporcuların üst ekstremitelerini sürekli 90 derecenin üstündeki abduksiyonda Vkullanılmalarından dolayı çalışmamıza kattık.Çünkü 90 dereceden sonraki abduksiyonu, n.thoracicus longus'un inerve ettiği m.serratus anterior kası yaptırır. Bu ölçümler sonucunda gonyometrik ölçümlerde dirsek fleksiyon derecesinde azalma ve diğer bütün üst ekstremite hareketlerinde anlamlı bir artışa rastladık. Çalışmamızın sonucunda kas kuvveti ölçümlerinde manuel kas testi yöntemini kullandık ve tenisçiler ile kontrol gurubunu karşılaştırdık. Elde ettiğimiz istatistiksel sonuçlara göre; kas testlerinde Bütün üst ekstremite kaslarında anlamlı bir artışa rastladık. Biz tenisçilerde yaptığımız stereolojik yöntemlerden cavalieri hacim ölçme yöntemini kullanarak epicondylus lateralis' in hacmini ölçtük ve yüklenmeye bağlı olarak humerus'un distaline göre epicondylus lateralis' in hacminde artışa rastladık. Bu da bize aşırı kullanılan ve yük binen anatomik yapılarda, özellikle kemik yapılarda hacimsel bir artış olacağını göstermiştir. Biz çalışmamızda fiziksel aktiviteye bağlı olarak tenisçilerde epicondylus lateralis hacminin humerus distal ucunun hacmine göre kontrol grubununkine oranla bir artış olduğu sonucuna vardık. Tenisçilerde extansor kasların bağlandığı yer olan epicondylus lateralis' in çok yük binmeye bağlı hacminin artması çalışmamızda da onaylanmış oldu. Biz çalışmamızda tenisçilerde sinir ileti hızlarını ölçtüğümüz n.radialis, n.ulnaris, n.medianus ve n.thoracicus longus sinirlerinin sinir ileti hızlarında şu sonuçlara vardık. N.radialis'in motor sinir ileti hızında azalma yönünde bir anlamlılık saptadık(P0.05). Yine n.medianus'un duyusal sinir ileti hızında anlamlı bir sonuca rastlamadık(P>0.05). Çalışmamızda n.thoracicus longus'un motor sinir ileti hızında anlamlı bir sonuç yoktu(P>0.05). Sonuç olarak, tenisçilerde n.ulnaris ve n.medianus'un özellikle dirsek bölgesinde EMG ile takip edilerek, oluşabilecek muhtemel patolojilerin subklinik durumdayken tespit edilmesinin sporcu sağlığı açısından önemli olduğunu düşünmekteyiz. VI
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF MORPHOLOGICAL CHANGES IN THE REGIO CUBITALIS OF TENNIS PLAYERS People who are regularly involved in some kinds of sports are subject to changes in their anatomical structures which are used continuously and bear loads because of the physical activity. This paper aims to explore the possible changes in the neuromuscular systems due to intense physical activity of the elite sportsmen who have had long years of training in a specific branch of sports. In certain sports, certain areas are subjected to heavier loads. For instance, in tennis players the upper extremity is subjected to high physical, activity. We wanted to examine the effects of heavy loading of regio cubitalis on the bones, ligament, muscles and nerves in that area. Our subjects were 21 males tennis players, as well as 21 males, who make up the non-active control group which is not involved in regular or organised sports activities. The average age of the sportsmen included in the study was 27.56±1.71 and the average age of the control group was 26.46±1.91. The sportsmen were those who were actively engaged in tennis or worked as a tennis instructor in the provinces of Kocaeli, istanbul and Bursa. These people have all been dealing with tennis for at least 8 years. Care was taken to ensure that the people were elite and professional sportsmen who had daily training (10 hours a week). In this study age, height, weight, antropometric measurements (extremity lengths, assessment of normal joints movements (goniometric measurements) assessment of muscular strength) and the volume of epicondylus lateralis of the humerus bone as compared to the distal end in the direct x-ray were taken as criteria and statistically compared these values to the control group. The volume of epicondylus lateralis was measured using the cavalieri subjective volume measurement method which is an effective stereologic volume calculation method. Also, since these tennis players continuously used their upper extremities and because of the transition from the elbows, we measured using EMG device the nerve transmission rates of the n. medianus, n. radialis, n. ulnaris and n. thoracicus longus nerves that innervate the upper extremity and measured the results with those of the control group. We included the n. thoracicus longus nerve, because sportsmen continuously use their upper extremities in an abduction over vii90 degrees. Abduction over 90 degrees is caused by the m. serratus anterior muscle innervated by n. thoracicus lungus. As a result of these measurements, goniometric measurements revealed reduction in elbow flexion degree and a significant increase in all the other upper extremity movements. At the end of our study, we used manual muscle testing method to measure the muscle force and compared tennis players with the control group. According to the statistical results, the muscle tests showed a significant increase in all the upper extremity muscles. We measured the volume of the epicondylus lateralis using the cavalieri volume measurement method which is one of the stereological methods used for tennis players and found that the volume of epicondylus lateralis increased as compared to the distal of humerus, depending on the loading. This proves that in the frequently used load bearing structures, a volumetric increase is concerned especially in the bones. In our study, we reached the conclusion that in tennis players the volume of epicondylus lateralis increased in comparison to that of the distal end of humerus because of physical activity. The fact that the volume of epicondylus lateralis, which is the connection point of extensor muscles, increase in tennis players because of loading is proven in our study. We reached the following conclusions in relation to the nerve transmission rates of the n. radialis, n. ulnaris, n. medianus and n. thoracicus longus nerves of tennis players. A decreasing significance was found in the motor nerve transmission rate of n. radialis (P0.05). Also no significant result was found in the sensory nerve transmission rate of n. medianus (P>0.05). In conclusion, we believe that it is essential in terms of the health of sportsmen to monitor using EMG n. ulnaris and n. medianus especially in the elbow region of tennis players in order to identify the possible pathologies in sub clinic condition. VIII