Sıçan karaciğer iskemik reperfüzyon hasarlarında hiperbarik oksijen uygulamasının ve iskemik ön koşullamanın etkisi
The effects of hyperbaric oxygen treatment and ischemic preconditioning on ischemia reperfusion injury of the liver
  1. Tez No: 154183
  2. Yazar: MEHMET ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN SÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışmada, hiperbarik oksijen uygulamanın ve iskemik önkoşullamamn sıçan karaciğeri hasarında, ayrı ve birlikte, lipit ve myeloperoksidaz seviyelerini inceleyerek etkisini araştırmaya yöneliktir. 50 adet, 220-300 ağırlığında, Wistar-Albino sıçan, 5 gruba ayrılmıştır; grup 1 (kontrol grubu), grup 2 (iskemi/repertuzyon), grup 3 (iskemik önkoşullama + iskemi/reperfuzyon), grup 4 (hiperbarik oksijen uygulaması+ iskemi/repertuzyon), grup 5 (hiperbarik oksijen uygulaması+ iskemik önkoşullama+ iskemi/reperfuzyon). Her bir çalışma tamamlandığında kan ve karaciğer dokularının lipid peroksidasyon ve Myeloperoksidaz (MPO) seviyeleri ölçülmüş, istatistik analizler The-KruskaWalls-One-Wall ANOVA ile gruplar arasındaki önemli farkı anlamak için ölçülmüştür. Post-Hoc testide çoklu karşılaştırmalar içinde kullanılmıştır. Gruplar arasındaki korelasyonlar için Pearson Correlation Sig. (2-tailed) test kullamlmıştır. Lipid peroksidasyon (LPO) ölçümleri serumda ve karaciğer dokularında grup 2 ile karşılaştınldığmda önemli ölçüde artmış, grup 4, grup 5 ve grup 3, grup 2 ile karşılaştırdığında hepsinin düşük serum LPO seviyelerine sahip olduğu gözlemlenilmiştir. Aynı şekilde grup 4 ve grup 5 doku LPO seviyeleri, yalnızca grup 2 değil, grup 3 'de de önemli ölçüde düşük olduğu gözlemlenilmiştir. Bütün grupların serum MPO seviyeleri kontrol grubuna göre karşılaştınldığmda, grup 4 istatiksel olarak anlamlı fark görülmektedir. Doku MPO seviyelerinde ise, grup 5 ile kontrol grubu arasında istatiksel anlamlıdır. Myeloperoksidaz serum seviyeleri korelasyon ölçümlerinde, grup 3 ile kontrol grubu arasında anlamlı pozitif bir korelasyon varken, grup 5 ile grup 2 arasında anlamlı negatif korelasyon vardır. LPO doku seviyelerinin grup 3 ile kontrol grubu ve grup 2 arasında anlamlı pozitif korelasyon varken grup 5 arasında anlamlı negatif korelasyon görülmektedir İskemik ön koşullama ve hiperbarik oksijen uygulaması, iskemik-reperfüzyon nun zararlı etkilerini lipit peroksidasyonunu düşürerek hafifletir. Bu gelişme, iki tedavinin kombinasyonuyla maksimumdur. Yüksek MPO seviyeleri, polimorfiknükleer hücre (PMN) toplanmasında hiperbarik oksijen uygulanan gruplarında önemlidir ve hiperbarik oksijen tedavisi PMN' nin iskemik dokuda ve serumda toplanmasında etkisi yoktur. Anahtar Sözcükler; iskemik reperfüzyon hasarı, iskemik önkoşullama, hiperbarik oksijen uygulaması, myeloperoksidaz, lipid peroksidasyon, polimorfik nükleer nötrofil ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this experimental study, we aimed to investigate the effect of Hyperbaric oxygen pretreatment (HBOP) and ischemic preconditioning on ischemia-reperfusion injury of the liver separately and together by investigating lipid peroxidation parameters and myeloperoksidaz (MPO) levels. A total of 50 Wistar- Albino rats weighing 220-300 gr were allocated into 5 groups. Group 1 (sham operated), group 2 (ischemia-reperfusion), group 3 (ischemic preconditioning + ischemia-reperfusion), group 4 (hyperbaric oxygen pretreatment + ischemia-reperfusion), group 5 (hyperbaric oxygen pretreatment + ischemic preconditioning + ischemia- reperfusion). The end of the each study, blood and liver tissue samples were taken to investigate lipid peroxidation ands myeloperoxidase levels. Statically analysis was done by using The-KruskaWalls-One-Wall Anova to measure significant differences between groups, and the Post- hoc test was used for multiple comparisons. Pearson Correlation Sig. (2-tailed) test was also used for correlation for groups one by one. Lipid peroxidation (LPO) measurement in liver tissue and serum showed that group 2 had significantly increased levels when compared with control group. It is observed that Group 4, group 5 and group 3 compared with group 2 all had significant lower serum LPO levels. In the same way, group 4 and group 5 had significant lower tissue LPO levels than not only group 2 but also group 3. MPO measurement in liver serum showed that group 4 had significant higher serum level when all groups compared with control group. Comparisons between group 5 and control group for MPO level measurement in liver tissue, group 5 had significant difference. Myeloperoksidaz serum level correlation measurement showed that group 3 had a positive significant correlation when compared with control group. Group 5 had a negative significant correlation when compared with group 2. Lipid peroxidation tissue level measurement showed that group 3 had a significant positive correlation when compared with control group and group 2 but a significant negative correlation when compared with group 5. Ischemic preconditioning and hyperbaric oxygen pretreatment can alleviate the harmful effect of ischemia-reperfusion injury by decreasing lipid peroxidation. The improvement was maximum when these two treatment modalities used in combination. Higher MPO levels, which may suggest polymorphonuclear cell accumulation (PMN), were especially prominent in hyperbaric oxygen -pretreated groups that hyperbaric oxygen pretreatment has no effect on PMN accumulation within ischemic tissue. Key Words; ischemic reperfusion injury, ischemic preconditioning, hyperbaric oxygen pretreatment, myeloperoksidase, lipid peroksidase, polymorphonuclear leukocytes x