Gaz türbinlerinde kullanılan aksiyel kampresörlerde emiş havasının sağutulması ile elde edilecek kazancın incelenmesi
Investigation of performance enhancement by cooling of compressor inlet air in the axiel compressor in gas turbine
- Tez No: 154224
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Gaz Türbinlerinde Kullanılan Aksiyel Kompresörlerde Emiş Havasının Soğutulması İle Elde Edilecek Kazancın İncelenmesi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı Kullamlabilir enerji kaynaklanılın hızla azaldığı günümüzde yeni enerji kaynaklan bulununcaya dek mevcut kaynakların en verimli şekilde kullanılması oldukça önem kazanmıştır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler içinse enerjinin verimli kullamlması daha da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma içerisinde doğalgazla işletilen elektrik santrallerinde kompresör giriş havasının soğutulmasının verim ve maliyetler üzerindeki etkisi Hamitabat Doğalgaz santralı üzerinde araştınlarak ülke ekonomisine katkısı değerlendirilecektir. Soğutma ile verim artışı sağlama yöntemi dünyada çok sayıda işletme tarafından yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Gaz türbinlerinin verimi; türbin giriş sıcaklığının 1100 K in üzerinde olması durumunda oldukça artmaktadır. Türbin giriş sıcaklığının yükseltilebilmesi büyük oranda kullanılan malzemeye ve iç dizayna bağlıdır. Metalürjideki son gelişmelerle türbin giriş sıcaklığı 1873 K'e kadar yükseltilebilmiştir. Ancak tüm bu gelişmeler sadece yeni dizayn gaz türbinlerine uygulanabilmektedir. Mevcut gaz türbinlerinde verim artışı sağlamanın en ekonomik yollarından birisi olarak ise kompresör giriş havası soğutma sistemleri görülmüştür. Gaz türbMerinin verimini azaltan en büyük etkenlerden biri kompresörün türbinden çektiği yüksek miktarda enerjidir ki bu çoğu yerde türbinin ürettiği enerjinin yandan fazlasını oluşturmaktadır. Kompresör giriş havasının soğutulması ile kompresörün birim hava için harcadığı enerji azalacağı gibi yanma odasına giren oksijen miktarı ve türbine giren çalışma maddesi miktan artacağından hem kapasite artışı sağlanmakta hem de verim yükseltilebilmektedir. Sonuç olarak elektrik üretiminde yaz aylarında yüksek sıcaklıklardan dolayı oluşan üretim kaybının önlenmesi atmosfer şartlarına bağımlılığı azaltacaktır. 2004, Sayfa :67 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master of Science Thesis Investigation of The Performance Enhancement by Cooling of Compressor Inlet Air in The Axiel Compressor in Gas Turbine Trakya University Graduate School of Natural And Applied Sciences Mechanical Engineering Main Science Section Recently the most effective using of existing energy sources has been fairly important until being found new energy sources. Effective usage of energy is more important for developing countries, like Turkey. In this study, the influence of compressor inlet air cooling systems on the power output and cost will be studied on Hamitabat Natural Gas Combine Cycle Power Plant and will be determined the support for Economy of Turkey. Compressor İnlet air cooling systems are the procedure that has been used by many companies for many years. If Gas turbine inlet temperature is over 1 100 K, the power output of gas turbines will considerable increase. Increasing of gas turbine inlet temperature depands strongly on the material and design of turbine. With the development in technology, turbine inlet temperature can be increased by 1873 K. But all the developments can be put on the new designed gas turbines. One of the best economic methods to increase the old gas turbines power output, has been considered in inlet air cooling systems. One of the most important factors that reduce the gas turbines power output is excessive energy used by comppressor. And amount of energy used by compressor is about half of the gas turbine power output. The energy used by the compressor for unit air decreases and, inlet air and oxygen increase by cooling of compressor inlet air. In this way power output and productivity increase. As a result, the preventing of production losses because of high athmosphere temperature (especially in summer) is going to decrease the dependence of air conditions. 2004, Pages: 67 IV