Hypercium hirsitum L. bitkisinde bulunan flavanoidlerin kromatografik yöntemlerle tanımlanması
The definition of flavonoids contain in hypericum hirsitum L. by chromatographic method
- Tez No: 154225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN BEYNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu çalışmada Hypericum hirsitum L. bitkisi kimyasal bakımdan incelenmiştir. Kurutulup toz haline getirilen H. hirsitum L. bitkisi metanol içerisinde bekletilerek ekstrakte edildi. Elde edilen ana ekstrakt vakum altında yoğunlaştırıldı ve 237,35 g ham ekstrakt elde edildi. Ham ekstrakt su ile seyreltildi ve hekzan, kloroform ve etilasetat ile ekstrakte edildi. Her bir fraksiyona çift boyutlu kağıt kromatografîsi uygulandı. Kromatogramlann incelenmesi sonucu flavonoid ve fenolik bileşiklerin, çoğunlukla etilasetat fazına geçtiği görülerek öncelikle bu fazın incelenmesi amaçlandı. Etilasetat ekstresinin içerisinde bulunan bileşikler çift boyutlu kağıt kromatografîsi ve UV kullanılarak tanımlanmaya çalışıldı. Ayrıca etilasetat ekstresi silika kolonda fraksiyonlandırıldı ve bu fraksiyonlara TLC uygulanarak fraksiyonların içerdiği maddeler UV ışık altında kontrol edildi. Ayrılamayan fraksiyonlar tekrar silika kolonda ayırıma tabi tutuldular veya preparatif TLC uygulandı. Bulgular ayrıntılı olarak açıklandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Hypericum Hirsitum L. was chemically investigated. The plant was previously dried on air and then was finely powdered. Powdered material was left in methanol then extracted. This extract (main extract) was concentrated under vacuum and 237,35 g material was obtained. This main extract was diluted with water then extracted with hexane, chloroform and ethylacetate respectively. Two dimentional paper chromatography was applied to each fractions. Determination of the paper chromatogram showed as that the most flavonoids and phenolic compounds migrated to EtOAc fraction. And so we decided to determine this fraction firstly. The compounds in extract of EtOAc phase was determined by two dimentional paper chromatography and by UV light. In addition, same extract was fractionated on a silicagel column. The contents of the fractions, obtained from column, were checked by thin layer chromatography under UV light. Contents which did not fractioned well, were applied to preparative TLC or were fractionated on a silicagel column. The results were explained in detail. m