Doğal gaz depolama tesislerinde kullanılan gaz türbinlerinde kojenerasyon sisteminin uygulanabilirliği
Applicability of cogeneration system in gas turbines used in natural gas storage facilities
  1. Tez No: 572709
  2. Yazar: SAMET TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YURDDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yer altı doğal gaz depolama tesisleri ülkemiz enerji arz güvenliği konusunda kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda, yer altı depolama faaliyeti yürüten Tesislerde depolama faaliyeti çoğunlukla tüketilmiş doğal rezervuarlarında gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada Depolama Tesislerinde bulunan 3 adet gaz türbininde elde ettiğimiz ortalama 500 0C sıcaklık ve 144,4t/h debide baca gazından elektrik üretmek ve kaybettiğimiz atık ısıyı geri kazanmak için kojenerasayon sisteminin uygulanabilirliği incelenmiştir. Tasarlanan sistemde 3 adet HRSG ve 1 adet buhar türbini düşünülmüş olup, sistemde herbir HRSG den 16,23 MW enerji elde edilmektedir. 3 adet HRSG'den elde edilen toplam 48,70 MW enerji %24 verimle çalışan buhar türbinine girerek 12.20 MW mekanik enerji, 11,84 MWe elektrik enerjisi elde edilmektedir. Böylelikle kombine çevrim santraline giren toplam 97,05MW enerji 30,41ME Mekanik, 11,84 MWe elektrik olmak üzere toplam 42.25MW faydalı enerjiye dönüşmüş ve sistemin verimi %43,5 olarak hesaplanmıştır. Söz konusu kojenerasyon sistemi tesisten üretimi yapılacak elektrik enerjisinin tesisimizin ve kamunun ihtiyaç duyduğu elektrik arzına bedeli karşılığında katkı sunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Underground natural gas storage facilities have critical importance in our country's energy supply security. In this context, the facility that carry out underground storage activities mostly uses depleted natural reservoirs. In this study, the applicability of the cogeneration system in order to generate electricity from the flue gas at the average temperature of 500 0C and the flow rate of 144,4t / h and recover the waste heat we lost in 3 Gas Turbines located in North Marmara Storage Facilities was investigated. In the designed system, 3 HRSG and 1 steam turbine are considered and 16.23 MW of energy is obtained from each HRSG. A total of 48,70 MW of energy obtained from 3 HRSGs enters the steam turbine operating at 24% efficiency, resulting in 12.20 MW of mechanical energy and 11.84 MW of electrical energy. Thus, 97,05MW of energy entering the combined cycle power plant was converted into a total of 42.25MW of useful energy, of which 30,41ME Mechanical and 11,84 MWe of electricity, and the efficiency of the system was calculated as 43.5%. The electrical energy that produced from the Combined Power Plant / Cogeneration plant will contribute to the required electricity supply of Underground gas storage facility and energy supply of the public in return for its price.