Avrupa Birliği gıda etiketleme mevzuatının incelenmesi ve ulusal mevzuatımızla karşılaştırılması
Examination of European Union food labeling legislation and comparison with our national legislation
- Tez No: 486462
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SEDEF AKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Nutrition and Dietetics, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ülkemizde ve dünyada gelişen piyasa ekonomisine bağlı olarak tüketicinin seçimini etkileyen faktörler değişmekte ve gelişmektedir. Hem dünya ekonomisine uyum sağlamak hem de Avrupa Birliği üyelik sürecinde gelişme kat etmek amacıyla Türkiye mevzuatında birçok değişime gidilmiştir. Gıda güvenliği ve ekonomisi, gıda tüketim algısı, tüketici hakları, ülkeler arası ve ulusal gıda piyasasında hareketlilik, değişen üretim teknolojileri, değişen sağlık faktörleri göz önünde bulundurularak, ülkemizde gıda etiketleme mevzuatında yeni ifadelerin kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Bu kapsamda gıda denetim ve kontrol mekanizmasında tek yetkili otorite olan Türkiye Cumhuriyeti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği'ni hazırlamış ve yayımlamıştır. Bu Yönetmelik 29 Aralık 2011 tarih ve 28157 sayılı 3üncü Mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Yönetmelik, Avrupa Birliğinin gıda etiketleme konusunda var olan birçok mevzuata dayanılarak hazırlanmıştır. Bununla beraber Avrupa Birliği Komisyonu, Birlik içerisinde mevzuatsal alanda birliktelik sağlamak amacıyla 116/2011/EC sayılı Tüketicelere Gıda Bilgisi Sunulması Hakkında Tüzük hazırlamış ve 22 Kasım 2011 tarihinde Avrupa Birliği Resmi Gazetesinde yayımlamıştır. Çıkan bu Tüzük ile Birlik nezdinde gıda etiketleme konusunda yürürlükte olan birçok mevzuat kaldırılmış ya da değiştirilmiştir. Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği'nin bu sürece denk gelmesinden dolayı Türkiye mevzuatı ile Avrupa Birliği mevzuatı arasında çok derin olmamakla birlikte çeşitli farklılıklar ortaya çıkmıştır. Bu tez ile Avrupa Birliği gıda etiketleme mevzuatı incelenerek, ulusal mevzuattaki (Türkiye mevzuatı) eksikliklerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca Birlik iç pazarında bulunan gıda ürünlerinin üzerinde bulunan çeşitli etiketleme terimleri incelenmiştir. Bu kapsamda, Avrupa Birliği'ne ihracat yapacak gıda üreticisi ya da ihracatçı firmalara bilgilendirme yapmak üzere eğitim programlarında kullanılmak üzere bir derleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The developing market economy in Turkey and of the world and the factors which are affecting choices of consumers are changing and developing. To accommodate as well as for world market and to attach development during the gaining membership period for the European Union Turkish national legislation went through various alterations. Considering food economy, food consumption perceptions, consumer rights, mobility within national and international food economy, changing manufacture technologies, changing health elements, using new food expressions has become obligatory when it comes to legislation on food labeling. In this context the Republisc of Turkey Ministry of Food, Agriculture and Livestock which has sole authority for food inspection and control mechanisms, prepared and published the Turkish Food Codex Labeling Regulation. This regulation was published on 29th December 2011 in the 3rd Mükerrer Official newspaper with the serial number 28157. The regulation was arranged based on the existing legislations for food labeling of the European Union. With the purpose to ensure unity within the legislative range the European Union Commission prepared a regulation called ´Presenting information to consumers about food´ with the number 116/2011/EC and published it on 22nd November 2011 in the official European Union Newspaper. With the out coming of this Regulation and in presence of union a lot of subjects referring to food labeling were changed or annulled. Since the Turkish Food Codex Labeling Regulation coincided with this period there have been, for not being too deeply, various differences between our national legislation and the one of the European Union. Examining this project and the European Union´s legislation on food labeling, we aimed to detect deficiencies in Turkish legislation. Further various label expressions on the food products within the Union´s inner market were investigated and producers to export to the European Union as well as exporting companies were informed.