EPS bloklu çelik donatılı beton taşıyıcı sistemi
EPS block reinforced concrete wall system
- Tez No: 154247
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRAN DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de yakın zamanda tanınıp, uygulanmaya başlanan, diğer ülkelerde ise geniş bir kullanım alam olan EPS Bloklu Çelik Donatılı Beton Taşıyıcı Duvar Sisteminin mekanik özellilerinin ilgili yönetmeliklere göre yeterliliği incelenmiştir.“EPS”ifadesi, ulusal ve uluslararası yayın ve standardlarda“genleştirilmiş polistiren köpük”anlamında kuşanılmaktadır Çalışma kapsamında giriş bölümünü takiben Bölüm 2'de EPS Bloklu Çelik Donatılı Beton Taşıyıcı Duvar Sistemi ve bu sistemde kullanılan malzemeler tanıtılmıştır. Sistem, EPS bloklar içine yerleştirilen donatılı betondan oluşmaktadır. Söz konusu sistem tam olarak yığma yapıların özelliklerine sahip olmadığı gibi tam olarak betonarme yapıların özelliklerine de sahip değildir. Taşıyıcı elemanların duvar olması sebebiyle yığma yapılara benzerlik gösteriyor ise de, duvarların blokların örülmesi ile oluşturulmuş olmaması, sistemin yığma yapılardan ayrılmasını gerekmektedir. Duvarların donatılı beton olması bakımından betonarme yapılara benzerlik göstermektedir. Ancak donatılı beton içinde EPS bağlantı köprülerinin oluşturduğu boşluklar, sistemin geleneksel şekilde betonarme perde olarak değerlendirilmesine imkan vermemektedir. Bu sebeple çalışma kapsamında sistem, hem yığma yapılar ve hem de betonarme yapılarla ilgili yönetmelikler açısından incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde sistem, Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik-1998 Bölüm 10“Yığma Kargir Binalar için Depreme Dayanıklı Tasarım Kuralları”açısından incelenmiş ve sistemin yığma yapı olarak uygulanabilirliği değerlendirilmiştir. Dördüncü, bölümde ise sistem, betonarme yapılarla ile ilgili yönetmelik kuralları dikkate alınarak incelenmiştir. Bu bölümde sistem önce, küçük boyutlu yatay ve düşey taşıyıcılardan meydana gelmiş olarak kabul edilmiştir ve SAP 2000 programı kullanılarak sistemin analizi gerçekleştirilmiştir. ikinci aşamada ise, sistem geliştirilen bir eşdeğer perde ile temsil edilmeye çalışılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına dayanarak sistemin betonarme yapı olarak uygunluğu değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde ise genel sonuçlar ve değerlendirmeler açıklanmıştır. Söz konusu sistemle ilgili yapılan araştırmalar sonucu, sistemin Türkiye koşullan için uygulanabilir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the compatibility of the mechanical structral safety of EPS Block Reinforced Concrete Wall System, recently introduced in Turkey, widely used in other countries, is examined with respect to the related regulations. Chapter 1 introduces the subject and the scope. In chapter 2, EPS Block Reinforced Concrete Wall System is described, and the materials used in this system is introduced. This system bears the features of masonry buildings, as well as reinforced concrete buildings. Although it resembles masonry buildings because of the fact that the vertical structural elements are walls, it differs from masonry in that the walls are not built with blocks jointed with mortar. The reinforced concrete walls make it resemble reinforced concrete. However, the holes in the reinforced concrete filled by EPS binders, does not allow the system to be analysed as a traditional reinforced concrete structural wall. In Chapter 3, the system is evaluated with respect to the rules of earthquake resistant design requirements for masonry buildings in the Turkish“Recommedation for Structures to be Built in Disaster Areas”. In Chapter 4, it is evaluated according to the regulations related to reinforced concrete buildings. In this chapter, in order to establish an anology with reinforced concrete components, firstly it was assumed that the walls consist of horizontal and vertical structural elements with small dimensions and the system was analized using SAP 2000 program. Secondly, the walls were represented with equivalent reinforced concrete structral walls calculated by taking into consideration the effect of the holes. As a result of the analyses and design work carried out on the EPS Block Reinforced Concrete Wall System, it can be concluded that it can be designed and built to sufficent structural safety complying with the general requirements of the related Turkish regulations. u