EPS-bloklu çelik donatılı beton taşıyıcı duvarlı binanın ısıl performansı
The thermal performance of building contructed by EPS-block reinforced concrete wall system
- Tez No: 154277
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de geleneksel ısı yalıtım sistemlerine alternatif olarak sunulan EPS - Bloklu Çelik Donatılı Beton Taşıyıcı Duvar Sistemi'nin örnek bir bina için ısıl performansı ilgili standardlara (kış konforu, TS 825; yaz konforu, ISO 13786) göre incelenmiş ve geleneksel ısı yalıtım sistemleriyle karşılaştırılmıştrr. Çalışma kapsamında giriş bölümünden sonra, sıcaklık, ısı, ısı iletim mekanizmaları ve ısı iletim rejimleri genel bilgiler kısmında (Bölüm 2) açıklanmıştır. Bölüm 3 'de EPS - Bloklu Çelik Donatılı Beton Taşıyıcı Duvar Sistemi ve bu sistemde kullanılan malzemeler tamtılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde kış konforu ve TS 825 'de açıklanan hesap yöntemi, Bölüm 5'de ise yaz konforu ve ISO 13786'da açıklanan hesap yöntemi ile ilgili kapsamlı bilgi verilmiştir. Bölüm 6 'da, hesaplamalar için gerekli verilerin elde edildiği örnek binanın özellikleri açıklandıktan sonra; örnek binaya ait kış ve yaz konforu için gerekli hesaplamalar, EPS - Bloklu Çelik Donatılı Beton Taşıyıcı Duvar Sistemi ve geleneksel ısı yalıtım sistemleri için yapılmıştır. Hesaplamalar TS 825 'de belirtilen tüm Derece Gün bölgeleri için ayrı ayrı yapılmışta. Yaz konforu ile ilgili değerlendirmeler ise, örnek bina için TS 825 'e uygunluk sağlayan kesitler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yedinci bölümde, EPS - Bloklu Çelik Donatılı Beton Taşıyıcı Duvar Sistemi'nin ısıl davranışı ve geleneksel ısı yalıtım sistemlerin kullanıldıkları duvar kesitlerinin ısıl davranışları ile ilgili hesap sonuçlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Böylece, hesap sonuçlarına dayanarak EPS -Bloklu Çelik Donatılı Beton Taşıyıcı Duvar Sistemi'nin Türkiye şartlarına uygunluğu incelenmiş ve diğer geleneksel ısı yalıtım sistemleri ile mukayesesi yapılmıştır. Sekizinci bölümde ise genel sonuçlar açıklanmıştır. Isıl konfor açısından, dışardan yalıtım sistemi tüm derece gün bölgelerinde en uygun sonucu vermektedir. EPS -Bloklu11 Çelik Donatılı Beton Taşıyıcı Duvar Sistemi, özellikle soğuk iklimlerde (3. ve 4. derece gün bölgeleri) içerden yalıtım ve çift duvar arası yalıtım sistemlerine göre daha uygun sonuçlar verebilecek bir alternatif oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this study, one of the alternatives to conventional heat insulating systems in Turkey, namely“EPS - Block Reinforced Concrete Wall System”is analysized according to the standards regarding thermal performance (winter comfort, TS 825; summer comfort, ISO 13786) for a sample building comparing the thermal performance with conventional heat insulating systems. In the contents, after introduction, temperature, heat, heat transfer modes and heat transfer regimes are explained in Chapter 2. In Chapter 3, EPS -Block Reinforced Concrete Wall System and materials used are presented. In Chapter 4, winter comfort and calculation methods used in TS 825 and in Chapter 5, summer comfort and calculation methods presented in ISO 13786 is explianed in detail. In Chapter 6, properties of sample building used for the calculations are explained first and then calculations are performed for its winter and summer comforts for the EPS - Block Reinforced Concrete Wall System and the conventional heat insulation systems separately. Calculations are repeated for each degree day regions stated in TS 825. Examination of summer comfort is done for the cross sections defined in TS 825 of the sample building. In Chapter 7, calculation results regarding the thermal behavior of EPS - Block Reinforced Concrete Wall System and the conventional heat insulation systems are examined. Based on the results of the calculations, the suitability and advantages/disadventages of EPS - Block Reinforced Concrete Wall System are examined for climatic conditions in Türkiye, and are compared with the other conventional heat insulation systems. In Chapter 8, general results are explained. Concerning thermal comfort, outside heat insulation system always gives the most suitable results for each degree day regions. Especially in cold climates (3r and 4 degree day regions) EPS - Block Reinforced Concrete Wall System gives convenient results compared to inside heat insulation system and sandwich wall heat insulation system as notable alternatives.