Hayvan ıslahında genotip χ çevre interaksiyonları
Genotype χ environment interactions in animal breeding
  1. Tez No: 154272
  2. Yazar: BİHTER DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF VANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Hayvan Islahında Genotip x Çevre İnteraksiyonları Bu çalışmada, genotip x çevre interaksiyonlarının tanımlanması, sınıfandırılması ve genotip x çevre interaksiyonlarının varlığım tespit etmek için kullanılan metotlar incelenmiştir. Konuyla ilgili yapılmış çalışmalar incelenerek, genotip x çevre interaksiyonlarının hayvan ıslahı bakımından önemi ortaya konmaya çalışılmıştır. Genotip x çevre interaksiyonu, birden fazla çevre koşulunda ölçümü yapılan, birden fazla genotipin nispi verimindeki değişiklikler olarak tanımlanır. Genotip x çevre interaksiyonunun varlığında, genotipin fenotip üzerindeki etkisi, iki çevrede aynı olmaz. Bu durumda, damızlık adaylarına ait genotipik değerler çevreden çevreye değişeceği için, damızlık seçimine karar vermek güçleşir. Belli bir bölgede yapılan seleksiyon, başka bir bölge için hayal kırıklığı yaratabilir. Bu yüzden, populasyonlarda genotip x çevre interaksiyonlarının varlığını tespit etmek gerekir. Bir populasyonda genotip x çevre mteraksiyonunun varlığını saptamak için birçok metot kullanılmıştır. Bütün metotlarda esas, değişik çevrelerdeki performanslar bakımından, değişik genotipler arası farkların tespiti ve bu farkların tesadüfi olup olmama olasılığının hesaplanmasıdır. Bu metotlar; 1.Genotiplerin Sıralanışı, 2.Genotiplerin İki Çevredeki Verimleri Arasındaki Farklar, 3. Her Genotip İçin Çevresel Seviyenin Ölçümlerinin Gerilemesi (Regresyon), 4. Diyagonal Alt Grupların Karşılaştırılması, 5.Faktöriyel Varyans Analizi, 6. İç İçe Gruplar, 7. Genetik Korelasyon, 8İki Çevrede Seleksiyon, 9. Kalıtım Derecesinin Değişmesi, 10. Tek Yumurta ikizleri ile Deneyler olarak sıralanabilir. Birçok araştırmacı, genotip x çevre interaksiyonunun varlığım tespit etmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapmış ve farklı sonuçlar elde etmiştir. Bu çalışmada, elde edilen araştırma sonuçları incelenmiştir. Bu araştırma sonuçları, birçok ırk ve çevre faktörünün interaksiyonları hakkında önemli bir ipucu oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Genotype x Environment Interactions in Animal Breeding In this work, the methods used for defining the genotype x environment interactions and the methods used for determining the presence of genotype x environment interactions have been investigated. The researches relevant to this subject are researched and importance of the genotype x environment interactions in animal improvement have been putted forward. The genotype x environment interaction is defined as; the changes in relative output of more than one genotypes which is measured in more than one environment. In the existence of the genotype x environment interaction, the genotypes winch influence on the phenotype is not the same in two different environment. In this condition, deciding to select the animal for breeding is difficult because the values belong to the candidate of animal for breeding changes from environment to environment. The selection made in a specific environment may be disappointing in an other environment. Because of this, we had to determine the presence of the genotype x environment interactions in the populations. Many of methods are used to determine the presence of genotype x environment interaction in a population. In all of these methods the principle is; as the performance in different environments, to determine the differences between various genotypes and to calculate the probability of these differences are whether coincidental or not. These methods are; 1. Ranking of genotypes in each environment, 2. Differences in response of each of the genotypes in two environments, 3. Regression of measurements of a trait on environmental levels for each genotype, 4. Orthogonal comparison of subclasses, 5. Factorial analysis of variance, 6. Nested classification, 7. Genetic correlation, 8. Selection in two environments, 9. Differences in the magnitude of heritability estimates, 10. Experiments with identical twins. IIMany researchers have made various researches to determine the existence of genotype x environment interactions and obtained various results. These research results are examinated in this study. These results will form important clues about the genotype x environment interactions of various races. Ill