Değerlendirmeler ve değerlendirmelerin genişlemeleri
Valuations and extensions of valuations
  1. Tez No: 154273
  2. Yazar: BURCU KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİGEN ÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET I. Bölümde konuyla ilgili gerekli ön bilgiler verilmiştir. II. Bölümde tame genişlemelerine ait teorilere yer verilmiştir. Ardından değerlendirmelerin genişlemeleri konusunda karşılaşılan sabitlerin tanımları verilmiş ve bu sabitlerin farklı durumlardaki kıyaslanması yapılmıştır. Tame genişlemeleri ile bu sabitler arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca bu sabitlerin kullanıldığı konulardan; cisimlerin sıralanması, minimal çiftlerin belirlenmesi, Henselian hatanın bulunması ve değer grubu ile rezidü cisminin belirlenmesi konulan irdelenmiştir. Bu bölümün hazırlanması için bu konu ile ilgili literatürde bulunan hemen hemen tüm çalışmalar incelenmiştir. III. Bölümde önceki bölümlerdeki bilgilerden yaralanılarak tame genişlemeleri ve sabitler ile ilgili bazı orijinal sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In Chapter I pertinent background material and definitions are given. In Chapter II the theories about tame extensions are considered. Then the definitions of constants which occur in subject of extensions of valuations are given and those constants are compared in different cases. The relation between tame extensions and those constants is investigated. Moreover comparing fields, obtaining minimal pairs, finding Henselian defect, obtaining the value group and residue field which are the main usage subjects for those constants are studied. For preparing this chapter, almost all studies about this subject are researched. In Chapter III by using knowledge which is in the previous chapters, some original results are obtained about tame extensions and constants.