Bazı çilek çeşitlerinin meyvesindeki anatomik yapılaşmanın muhafaza süresi üzerine etkisi
Effect of anatomical structure in fruit of some strawberry cultivars on stroage period
- Tez No: 154275
- Danışmanlar: PROF.DR. SALİH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BAZI ÇİLEK ÇEŞİTLERİNİN MEYVESİNDEKİ ANATOMİK YAPILAŞMANIN MUHAFAZA SÜRESİ ÜZERİNE ETKİSİ Erdinç BAL Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Salih ÇELİK 2004 41 sayfa Bu araştırmada bazı çilek çeşitlerinin meyvesindeki anatomik yapının muhafaza süresi ve kalite kriterleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla çilek meyvelerinde lentisel yoğunluğu ve epidermis kalınlığının kalite kaybı üzerine etkisi incelenmiş ve uygulanan ambalaj yöntemleri ile muhafaza süresince kalite kayıplarının önlenmesine çalışılmıştır. Camarosa, Sweet Charlie ve Fern çeşitleri 0°C'de %90-95 oransal nemli ortamda 25 gün süre ile depolanmıştır. Lentisel yoğunluğu ve epidermis kalınlığına ait değerlerin kalite kriterleri üzerine etkili olduğu bulunmuştur. Çeşitlerde 10. günden itibaren kalite kayıpları görülürken, Camarosa çeşidinin kalite özelliklerini diğer çeşitlere oranla daha iyi koruduğu tespit edilmiştir. Yapılan ambalaj uygulamalarında, kapalı ambalajlar, açık ambalajlara göre daha iyi sonuç vermiştir. Fumigasyon uygulanmış kapalı ambalajlarda, meyvelerde fiıngal çürümelerin oluşumunun engellendiği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Çilek, lentisel, lentisel yoğunluğu, anatomik yapı, epidermal yapı, ambalaj
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis EFFECT OF ANATOMICAL STRUCTURE IN FRUIT OF SOME STRAWBERRY CULTIVARS ON STORAGE PERIOD Erdinç Bal Trakya University Graduate School of Natural and Applied Sciences Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Horticulture Supervisor : Prof.Dr. Salih ÇELİK 2004 41 page In this research, effect of anatomical structure of some strawberry cultivars on storage period and quality attributes were researched. For this aim, effect of lenticel density and thickness of epidermal layer of strawberry cultivars on quality loss were examined and during the storage period, it was tried to prevent quality losses by using packing methods. Strawberry Cvs. Camarosa, Sweet Charlie and Fern were stored in the place that have 0°C temperature and 90-95% relative humidity by the end of 25th day. It was found that values of lenticel density and epidermal structure were effective on quality criterion. While the quality losses were seen at the begining of 10th day, it was determined that cv. Camarosa kept the quality attributes better han the other cultivars. Among the packing methods, the best results were obtained from closed packings than opened packings. It was determined that fungal rots were prevented by fumigation strawberry fruits which were put in closed packings. Key Words : Strawberry, lenticel, lenticel density, anatomical structure, epidermal layer, packing