İyaonik ve noniyonik surfaktantların C.I reactive orange 16 ile etkileşimi
Interaction of C.I reactive orange 16 with ionic and nanionic surfactants
  1. Tez No: 154286
  2. Yazar: MELİKE DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİDE AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi İyonik ve noniyonik surfaktantlann C.I Reactive Orange 16 ile etkileşimi Trakya Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Kimya Anabilimdah Bir reaktif boya olan C.I. Reactive Orange 16 ile iyonik ve noniyonik surfaktant çözeltilerinin karıştırılması ile oluşturulan sistemlerdeki kompleks oluşum etkileşimi, tensİyometrik ölçümlerle incelenmiştir. Boya-surfaktant karışımının yüzey gerilimi düşmesi ve kritik misel konsantrasyonu (KMK) değerleri surfaktant karışımları için olanlardaki gibi aynı dayanaklarla yorumlandı. Ölçülen yüzey gerilim değerleri kullanılarak, boyanın değişen mol kesirlerindeki kritik misel konsantrasyonları tayin edilmeye çalışılmıştır. Çalışılan ikili sistemlerde, noniyonik surfaktantlann alkil veya etilenoksit grubu sayısındaki değişimin, KMK değerine etkisi araştırılmıştır. Dodesil pridinyum klorür (DPC) ve polioksietilen setileter (Brj 56) sulu çözeltileri karışımının KMK değerine sıcaklığın etkisini incelemek amacıyla 6 farklı sıcaklıkta yüzey gerilimleri ölçülmüştür. Bu çalışmada (SDS), (DPC) ve polioksi alkil eterler ( CmPOEn m=12' de n=4, 10 ve 23 ve n=10' da m=12, 16 ve 18 ) kullanılmıştır. Elektrolit etkisi incelenirken NaCl, KC1 ve MgCb çözeltileri ile çalışılmıştır. Lange ve Back tarafından farzedilen düzenli çözelti teorisi ile boya agregasyonu için KMK değeri olarak düşünülen bir eşik konsantrasyon değeri kullanıldı. İdeal davranıştan sapmalar surfaktant tipine bağlı olarak gözlendi. Anyonik boya ve katyonik surfaktant kanşımının yüksek konsantrasyonlarında kuvvetli etkileşimini belirten çökelmeler gözlendi. Deneyler ideal davranıştan en küçük sapmanın, en küçük alkil grubu ve en büyük etilen okside sahip noniyonik surfaktant ile anyonik boya arasında olduğunu belirtti. Tezde sunulan çalışma literatürde ilk defa bu tez kapsamında verilmektedir. Bu tez 2004 yılında 78 sayfa olarak sunuldu. ANAHTAR KELİMELER : Anyonik, katyonik, noniyonik surfaktant, yüzey gerilimi, boya- surfaktant etMleşimi, karışık misel.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Master thesis Interaction of C.I. Reactive Orange 16 with ionic and nonionic surfactants. Trakya University, Institute of Natural and Applied Sciences, Chemistry Department. The complex - forming interaction between a reactive dye C.I. Reactive 16 and ionic or nonionic surfactants solution have been studied by means of Krüss tensiometer. The surface tension leveling and critical micellar concentration (cmc) values of dye - surfactant mixtures were interpreted on the same grounds as these for surfactant mixtures. By using surface tension measurement, critical micelle concentrations of dye have been determined. In the binary systems studied, how the critical micelle concentration depending on the change of alkil or polyoxyethylene chain length have been investigated. The surface tensions at six different temperatures of dodecyl pyridinium chloride (DPC)- -polyoxyethlene cetil ether ( Brj 56 ) solutions in water are measured to investigate temperature effect on the CMC. The binary systems studied here are sodium dodecyl sulfate ( SDS ), dodecyl pyridinium chloride ( DPC ) and alcyl polyoxyethlene ethers (CmPOE" ; n = 4, 10, 23 and m= 12, 16, 18 ). In this study, by using NaCl, KC1, MgCb solutions in water, effect of electrolyte on the KMK were investigated. The regular solution theory proposed by Lange and Back was used, the threshold concentration value for dye aggregation being considered as a cmc value. Deviations from ideal behavior were observed depending on the type of surfactant. Precipitation was observed with mixtures of anionic dye and cationic surfactant at high concentration (more than 0.1 M concentration ), indicating strong interactions between them. Experiment indicated the less deviation from ideal behavior with mixture of anionic dye- nonionic surfactants which has the smallest alcyl group and the biggest ethylenoxide groups. The work performed during this MSc study is given for the first time in the literature. This thesis was submitted as 78 pages in 2004. KEY WORDS : Anionic, cationic, nonionic surfactants, surface tension, dye-surfactant interaction, mixed micelle.