Çeşitli organik maddeleri içeren atık suların BOİ ve KOİ değerlerinin incelenmesi
Investigation of BOD and COD values of waste waters that have certain organic matters
- Tez No: 154401
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Evsel ve endüstriyel atıksuların kirlilik derecesini tayin etmek amacıyla ölçülen BOİ ve KOİ değerleri arasındaki oranın (BOİ5/KOİ) 0,4-0,8 arasında değiştiği savunulmaktadır. Bu yargı evsel atıksular için geçerli olsa da endüstriyel atıksular için çoğu zaman geçerli olmayacaktır. Çünkü bazı organik maddeler biyokimyasal olarak parçalanmazken bazı organik maddeler, biyokimyasal reaksiyonları yürüten mikroorganizmalar üzerinde toksik etki gösterecektir. Bu çalışmada, BOİ5/KOİ oranının organik maddedeki fonksiyonel gruba bağımlılığı incelenmiştir. Bu amaçla; asetaldehit, formaldehit, n-butanol, asetik asit, fenol, anilin ve o-nitro fenol çözeltilerinden hazırlanmış yapay atıksularda BOİ ve KOİ değerleri izlenmiştir. BOİ ölçümleri, hem mikroorganizma bakımından zengin hem de fakir seyreltme sulan kullanılan ortamda yapılmıştır. Yapılan analizlerde; formaldehit, anilin, fenol ve o-nitro fenol içeren çözeltilerde BOİ değerinin sıfır olduğu, dolayısıyla BOİ5/KOİ oranının sıfır olduğu saptanmıştır. Bu da bu maddelerin mikroorganizmalar üzerinde toksik etki yaptığını göstermektedir. BOİ5/KOİ oranının yalnızca sudaki kirliliğe bağlı olmadığı, aynı zamanda birim hacimdeki mikroorganizma sayısına da bağlı olduğu, 15 gün süre ile aynı suda yapılan BOİ ve KOİ ölçümleri ile saptandı. Ayrıca BOİ değerinin, atıksuyun pH' sına bağlılığı da araştırıldı. Mikroorganizmaların yaşamı ve çoğalması için en uygun pH' nın 8-10 olduğu saptandı.Anahtar Kelimeler : BOİ5/KOİ oranı, pH, birim hacimdeki mikroorganizma sayısı, asetaldehit, formaldehit, n-butanol, asetik asit, fenol, anilin ve o-nitro fenol.
Özet (Çeviri)
The ratio of BOD and COD values which are indicate the pollution level of domestic and industrial wastewater, is given as 0,4-0,8. Although this is valid for domestic wastewater, it is usually not valid for industrial wastewater, because some of the organic matters can not degrade biochemically. Also some of them can have toxic effects on the microorganisms, that are responsible for the biochemical reaction. In this study, dependence of ratio of BOD5/COD to the functional group in the organic matter is investigated. For this purpose; BOD and COD values of the synthetic wastewaters, prepeared using acetaldehyde, formaldehyde, n- buthanol, acetic acid, aniline, phenol and o- nitro phenol solutions are determined. BOD measurements are carried out in different milieus that have both rich and poor number of microorganisms in the unit volume. In these analysis, the BOD values of solutions that contain formaldehyde, aniline, phenol and o- nitro phenol are determined as zero. Consequently their BOD5/COD ratios are also calculated as zero. This shows that these organic matters have toxic effects on the microorganisms that are responsible for the biochemical reaction. Ratio of BOD5/COD is not only dependent to the pollution in the wastewater, it is also dependent to the number of microorganisms in the unit volume. This argument is established from the measurements of BOD and COD values which are determined continually from the same water for 15 days. Besides, the relationship between pH and BOD value is searched. For survival and reproduction of microorganisms, it is found that the appropriate pH range are 8- 10.Keywords : BOD5/COD ratio, pH, number of microorganisms in the unit volume, acetaldehyde, formaldehyde, n- buthanol, acetic acid, aniline, phenol and o- nitro phenol.