Isı geri kazanımlı mahal havalandırma cihazı tasarımı, imalatı ve deneysel incelenmesi
Design, manufacture and experimental investigation of a locale ventilation device with heat recovery
- Tez No: 154406
- Danışmanlar: PROF.DR. ETEM SAİT ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gelişmiş ülkelerde, insanların yaşam ortamlarında iç hava kalitesi ve temiz hava ihtiyacı üzerinde önemle durulmasına rağmen, ülkemizde bu konuya yeterli önem henüz verilmemiştir. Mahallerde (kahvehane, kantin, birahane, büro, toplantı salonu vb.) kirlenen havanın tahliye edilerek yerine temiz havanın temin edilmesi, genel olarak pencere ve kapıların açılması veya basit aspiratör-vantilatör uygulamaları ile gerçekleştirilmektedir. Bu durumlarda mahallerde hava dağılımı düzensiz olmakta ve soğuk hava şartlarında iç ortamdan ısı kaybı olmaktadır. İnsanların yaşam mahallerinde iç hava kalitesi ve temiz hava ihtiyacı konfor şartlarına getirilirken enerji kaybının en az seviyede gerçekleşmesi önem kazanmıştır. Bu amaçla geliştirilen ısı geri kazanım cihazları, mahallerde egzoz havası ısısını değerlendirerek taze besleme havasına ısı taşınımı gerçekleştiren cihazlardır.Bu çalışmada, seçilen (8 m x 5 m x 2,5 m) bir mahalin ısı geri kazanımlı sistemle havalandırılması için çapraz akımlı ve boru demetli bir ısı değiştiricisine sahip havalandırma cihazının tasarımı, imalatı ve deneysel olarak incelemesi yapılmıştır. Değişik sıcaklık değerleri için yapılan teorik hesaplamalarda etkinliğin (e) 0,52-0,61 aralığında, deneysel sonuçlarda ise 0,525-0,633 aralığında olduğu, yine teorik hesaplamalarda ısıl verimin (r|T) 0,368-0,385 aralığında, deneysel sonuçlarda ise 0,36-0,405 aralığında olduğu tespit edilmiştir. Teorik hesaplamalar ile deneylerden elde edilen sonuçların birbirine yakın olduğu belirlenmiştir. Elde edilen teorik ve deneysel sonuçlar değerlendirildiğinde, tasarlanan cihazda ısı değiştirici yüzey artırımına yönelik çalışmalar yapıldığında, düşük ve yüksek sıcaklıklarda frivent cihaz olarak kullanılabileceği düşünülmüştür.Anahtar Kelimeler : Isı geri kazanımı, havalandırma, ısı değiştiricileri.
Özet (Çeviri)
Although, developed countries give importance to the ambient air quality and fresh air need of people in where they live, it hasn't been taken serious in our country yet. In localities (coffee shops, canteens, pubs, offices, meeting rooms etc.), discharging dirty air and intaking fresh air is usually done by opening window or door, or installing simple aspirator-ventilator to the windows. In these conditions air distributions in localities are irregular and there is heat loss in cold air conditions. It has become more important to minimize the heat loss from the living environment of people while the ambient air quality and fresh air are brought to the comfortable conditions. Ventilation devices with heat recovery, works as the principle to transfer the heat from exhaust air to the intake air.ABSTRACT (continued) in this study, we have made the design, manufacture and experimental examination of a ventilation device with a heat exchanger having cross current and nest of boller tubes, for ventilating a choosen place (sizes; 8 m x 5 m x 2,5 m) with a heat recovery system. For various temperature values, effectiveness (e) was found theorically between 0,52 and 0,61, and experimentally between 0,525 and 0,633. Thermal efficiency (T|T) was found theorically between 0,368 and 0,385 and experimentally between 0,36 and 0,405. it was seen that the theorical and experimental values are close to each other. it was considered that if some studies towards improving the heat exchange surface in the designed device, it can be used as frivent device in low and high temperatures.Key Words : Heat recovery, ventilation, heat exchangers.