Türk popülasyonunda asit fosfataz, gliyoksalaz ve amilaz polimorfizmleri ile enzim aktivitesi-fenotip ilişkileri
  1. Tez No: 15444
  2. Yazar: ÖMER AKBEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER ÜSTDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Türk popülasyonımda eritrosit asit fosfataz, erit rosit gliyoksalaz ve pankreas amilazının fenotiplerinin belirlenmesi ve enzim aktivitesi-fenotip arasında ilişkilerin incelenmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Eritrosit asit fosfatazı polimorfizmi 471 kişide nişasta jel elektroforezi ile incelenerek toplam 5 ayrı fenotip tespit edilmiş ve ACP AA- % 7.22, ACP BA= % 35.03, ACP BB= % 41.11, ACP CA= % 4.67, ACP CB= % 5.31 sıklığında bulunmuştur. Gliyoksalaz polimorfizmi için selüloz asetat jel elektroforezı yapılan 458 kişide üç fenotipe rastlanmış ve fenotip frekansları GLO 1= % 2 16, GLO 2- 1 = % 517, GLO 2= % 26.7 olarak bulunmuştur. Penkreatik amilaz polimorfizmi agaroz jel elektro forezi yapılarak toplam 658 kişide gerçekleştirilmiş ve49 i sadece AHY2 fenotipine rastlanmıştır. Asit fosfataz AA-BA, AA-BB, AA-CA, AA-CB, BA-BB, BA-CA, BB-CB, CA-CB 1 enotıplerınin ortalama spesifik aktiviteleri arasındaki fark ileri derecede önemli (p< 0.001), BB-CA arasındaki fark ise önemli bulundu (p O 005)
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Qims of this study were to determine the phe notypes of erythrocyte acid phosphatase, erythrocyte gly- oxalase and pancreatic amylase in Turkish population and also to investigate the relationships between the enzy me activities and phenotypes. The polymorphism of the erythrocyte acid phospho- tase was examined by starch gel electrophoresis in 471 subjects and 5 different phenotypes were found in the fol lowing rotesACP AA = 7.22£, ACP BA=35.0335, ACP BB = 47.77S ACP CA=4.67S, ACP CB = 5.31£. Polymorphism of the erythrocyte glyoxalose was examined by agarose gel electrophoresis in 458 subjects 3 different phenotypes were found in the following rotes GLO 1=21 b%9 GLO 2-1=51.7*, GLO 2^26.7*.51 Pancreatic amylase polymorphism was examined by agarose gel electrophoresis in 658 subjects and only the phenotype of AMY* was found. Highly significant differences were found between the mean spesific activities of acid phosphotase phenoty- pes AA-BA, AA-BB, AA-CA, BA--BB, BACA, BB-CB, CA-CB (p:0.001), and there was also a significant difference bet ween the mean spesific activities of BB-CA (p 0.005 ).