Türk popülasyonunda kolostrumda omega-9 (erusik asit) düzeylerinin araştırılması
Investigation of omega-9 (erucic acid) levels in colostrum in Turkish population
- Tez No: 953035
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ÖZPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Endojen sentezlenen ω9 yağ asitlerinin fizyolojik fonksiyonları, gıda ile alınmaları gereken ω3 ve ω6 yağ asitlerine kıyasla daha az çalışılmıştır ve bu durum insan sütü açısından da geçerlidir. Ancak farklı coğrafyalarda yapılan çalışmalar, ω9 yağ asitlerinin öncelikle kolostrumda bulunduğunu ve prematüre doğumlarda daha yüksek seviyelere ulaştığını göstermiş ve bu durum söz konusu yağ asitlerinin potansiyel faydalarına işaret etmiştir. Meme epiteli, uygun kalitede süt üretmek üzere antenatal dönemde programlanır ve süt yağ asitlerinin sentezi ile fötal yağ birikimi örtüşen yollarla düzenlenir. Normal doğum ağırlığı yenidoğan hipotermisini azaltır ve tiroid hormonları ısı üretimini teşvik eder. Kolostrum ω9 yağ asitleri ile tiroid metabolizması arasındaki ilişkiler hakkında bir yayın bulunmamaktadır. Bu boşluğu gidermek için, term doğum yapmış 78 sağlıklı annenin kolostrum yağ asitleri LC-MS/MS kullanılarak ölçülmüştür. Anne FT3, FT4 ve TSH düzeyleri serumda, yenidoğan TSH düzeyleri topuk kanında değerlendirilmiştir. İstatistikler için Phyton Yazılımı kullanılmıştır. Behenik ve lignoserik asitler ve ω9 gondoik, erusik ve nervonik asitler tüm grupta doğum ağırlığı ile pozitif korelasyon göstermiştir. Behenik, lignoserik, gondoik ve nervonik asitlerin düşük FT4'lü annelerde doğum ağırlığı ile pozitif korelasyonu ortaya konmuş ve erusik asidin yüksek TSH'lı annelerde doğum ağırlığı ile pozitif korelasyonu belirlenmiştir. Konjenital hipotiroidizmin nöromental geriliğin yaygın bir nedeni olduğu düşünüldüğünde, bu yağ asitlerinin koruyucu bir adaptasyon olarak arttığı öne sürülebilir. Bu nedenle, sunulan çalışma biyokimya ve yenidoğan beslenmesine orijinal katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The physiological functions of endogenously synthesized ω9 fatty acids have been studied less compared to ω3 and ω6 fatty acids, which must be taken with food, which is also relevant to human milk. However, studies from different geographies have shown that ω9 fatty acids exist primarily in colostrum and even at higher levels in premature births, suggesting their potential benefits. The mammary epithelium is programmed antenatally to produce milk of appropriate quality, and milk fatty acids and fetal fat accretion are regulated through overlapping pathways. Normal birth weight reduces neonatal hypothermia, and thyroid hormones promote heat production. No publications exist about the relationships between colostrum ω9 fatty acids and thyroid metabolism. To eliminate this gap, fatty acids in the colostrum of 78 healthy mothers who gave birth at term were measured using LC-MS/MS. Maternal FT3, FT4, and TSH levels were evaluated in serum, and newborn TSH levels were assessed in heel blood. Phyton Software was used for statistics. Behenic and lignoceric acids, and ω9 gondoic, erucic, and nervonic acids, were positively correlated with birth weight in the whole group. Behenic, lignoceric, gondoic, and nervonic acids were positively correlated with birth weight in mothers with low FT4, and erucic acid was positively correlated with birth weight in mothers with high TSH. Considering that congenital hypothyroidism is a common cause of neuromental retardation, it can be proposed that these fatty acids increase as a protective adaptation. Therefore, the presented study provides original contributions to biochemistry and newborn nutrition.