Tavuk üretim çiftliklerinde döşemeden ısıtmanın analizi ve verim üzerinde etkileri
The analysis and the effects on productivity of floor heating systems in poultry farms
  1. Tez No: 154468
  2. Yazar: REFET KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Bu tezde tavuk üretim çiftliklerinde döşemeden ısıtma sistemi deneysel ve nümerik olarak incelenmiştir. Yapılan literatür araştırmalarından bu konuda herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Döşemeden ısıtma sisteminin üretim verimine etkisini tespit etmek için biri döşemeden ısıtılan diğeri elektrikli soba ile ısıtılan iki kümeste sıcaklık dağılımları, konfor sıcaklıkları, enerji tüketimleri ve üretim verimleri deneysel olarak karşılaştırıldı. Döşemeden ısıtılan bir kümeste civcivlerin dayanabilecekleri en yüksek taban sıcaklığını belirlemek için ikinci bir deney yapıldı. Aynı anda dört farklı taban sıcaklığı oluşturulabilecek şekilde tabanı bölmelere ayrılan kümeste değişik taban sıcaklıklarında civcivlerin davranışları ve tercih ettikleri bölge gözlenerek en yüksek taban konfor sıcaklığı belirlendi. Diğer bir deney civcivlerin veya tavukların taban konveksiyon ısı transfer katsayısına etkilerini belirlemek için yapıldı. Önce yalıtmışız taban şartlarında taban konveksiyon ısı transfer katsayısı incelendi. Daha sonra civcivler veya tavuklar yerine tabanı straforla kısmen yalıtarak taban konveksiyon ısı transfer katsayısı incelendi. Yalıtmışız ve kısmi yalıtımlı taban durumunda yapılan deney sonuçları aynı şartlarda yapılan sayısal çözüm sonuçları ile karşılaştırıldı. Deney sonuçlarının sayısal sonuçlardan % 15-20 kadar büyük olduğu görüldü. Tabanı yalıtmışız olan 16 farklı oda boyutu için (Td>Tt), (TdTt), (Td
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Use of floor heating systems in the poultry production farms has been investigated experimentally and numerically in this thesis. A similar study was not encountered in the literature. Temperature distributions, comfort temperatures, energy consumptions and growth yields for two coops one of which was heated from the floor and the other heated with an electric heater were compared experimentally to determine the effect of floor heating system on the production cost. The second experiment was made to determine the maximum floor comfort temperature for chickens in a floor heated coop. Maximum floor comfort temperature was determined in the coop floor which was divided into four sections so that four different floor temperatures could be handled at the same time. Another experiment was made in order to determine the effect of chickens or poultries on the floor convective heat transfer coefficient. Firstly, the floor convective heat transfer coefficient was investigated for uninsulated floor conditions. Then, the floor convective heat transfer coefficient was investigated by insulating the floor partially with styropor simulating chickens or poultries. Experimental results obtained from the uninsulated floor and partially insulated floor were compared with numerical results which were performed at identical conditions. It was seen that the experimental results are approximately fifteen to twenty percent higher than numerical results. The floor convective heat transfer coefficient was investigated numerically at different floor, ceiling and wall temperatures for sixteen different room dimensions with uninsulated floor conditions at three different conditions which are: (Ta > Tt), (Ta < Tt and Qt = 0) and (Ta = Tt). A general equation for the floor Nusselt number which contain the floor Rayleigh number, the wall Rayleigh number and the ceiling Rayleigh number was found by using the numerical results. Dimensionless correction coefficients were found for the three different conditions: (Ta > Tt), (Ta