Villa tipi konutlarda alternatif ısıtma sistemleri ve karşılaştırılması
Contrasting alternative heating systems used in villa
  1. Tez No: 154469
  2. Yazar: İBRAHİM COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Günümüzde ısınma ihtiyacını giderme konusunda birçok alternatif sistem mevcuttur. İnsanlar, bu sistemler arasında tercih yapma aşamasında birçok problem yaşamaktadırlar.En uygun sistemin belirlenmesinde karar vermeyi kolaylaştırmak bu çalışmanın hedeflerindendir. Bu amaçla alternatif ısıtma sistemleri incelenerek, yıllık yatırım maliyetleri, yakıt ve işletme maliyetleri hesaplanmış ve toplam masraflar karşılaştırılmıştır. Ayrıca uygun yakıt, konfor ve kullanışlılık gibi unsurlar göz önünde bulundurularak sistemler değerlendirilmiştir. Radyatörlü sistem, döşemeden ısıtma sistemi, ısıtma santralli hava kanallı sistem, ısı pompalı ve fan-coilli sistem ve son olarak da split klima sistemleri, örnek bina olarak seçilen İstanbul'daki tripleks bir villaya uygulanmıştır. Çıkan sonuçlar karşılaştırılarak bu konuda doğru karar vermeye yardımcı olmak amaçlanmıştır. Ayrıca Antalya ve Erzurum illeri için de aynı konut örnek olarak alınıp alternatif sistemler bu iller içinde karşılaştırılmıştır. Dış sıcaklık değerleri, ısıtma sezonu uzunluğu, derece-gün sayısı v.b gibi kıstaslar göz önünde bulundurularak farklı ısı bölgelerinde de uygun ısıtma sistemi için seçim yapma olanağı sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Isıtma sistemleri, derece- gün sayısı vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are various number of alternatives on the satisfaction of heating requirement at current period. People come face to face with a lot of problems at stage of selection among these systems. The one of problems objectives of this work is a facilitate the decision of determining the most optimum system. For this purpose by investigating alternative heating systems yearly investment cost, fuel and operation cost are calculated and total cost are compared. Also systems were evaluated on the basis of comfort, proper fuel and usage. Radiator system, ground heating systems, heating system with central air channeled, heat pumped and fan-coil system and finally split air conditioning system were applied to a triplex sample building located in Istanbul. It is aimed to compare results and help in making decisions. Also the same kind of building has been examined in Erzurum and Antalya in terms of alternative heating systems. External temperature values, heating seasonal length, temperature day numbers and etc., were taken into account and possibility of making choice for proper heating systems in different heating region is provided. Key words : Heating systems, temperature day number IX