Dokuma makinalarında optimum işletme şartlarının belirlenmesi
- Tez No: 15448
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM UZMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Dünya tekstil makinaları sanayiinde görülen çok hızlı gelişmele re paralel olarak, kalite ve verimi arttırmak için klasik mekik- li tezgahlar yerlerini mekiksiz tezgahlara terketmektedir. Bu çalışmada, dokuma ve dokuma öncesi proseslerin optimizasyon metodları incelenmiştir. Lif özelliklerine göre pamuk kategori leri sınıflandırılmıştır, ölçüm yapılan işletmenin, iplik fiziki değerleri ve dokumadaki üretim verileri uluslararası tesbit edilen standart değerlerle karşılaştırılarak bu işletmenin dünya standartlarındaki yeri tesbit edilmiştir. Buna göre işletmenin 1990 - 1991 yılı iplik fiziki değerleri dünya standartlarındaki kategoride kalite olarak ortalama % 75 olarak saptanmıştır. Do kuma işlemlerinde, dünya standartlarında kabul edilen % 12.9 luk toplam kısa duruş oranı, ölçüm yapılan işletmede % 10.05 olarak tesbit edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen üretim eğrileri standart ve optimum de ğerlerle karşı lastırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Being parallel to very fest progress in the world textile mechinery industry, the shuttle loams have left their place to the shuttles loam in order to increase quality and efficiency. In these studies, the optimisation methods of pre - weave and weave processes were investigated. The cotton was classified with respect to fibre properties. The yarn physical values and weave production data of this mill compared with detected international standard values, so the place of this mill were detected in the world standards. According to this, 1990 - 1991 yarn physical values of this mill as quality was found approximately 75 % with respect to world standards. The value 12- 9 % that was accepted by world standards as total short stops in weaving processes was detected as 10,08 % in this mill. As a result, the obtained production data were compared with standard and optimal values.