Bazı substitue fulven sentezleri
Some substituted fulvene synthesis
- Tez No: 154500
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NÜKET ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Son yıllarda yapılmakta olan bilimsel çalışmaların büyük bir kısmı, biyolojik aktivite gösterebilecek yeni bileşiklerin sentezlenmesi ve aktivitelerinin saptanarak ölçülmesine yöneliktir. Farmakolojik çalışmalar ve tıbbi açıdan önemli kimyasal bileşiklerin hazrrlanmasmda aktif rol alan fiılven ve türevlerinin antidepresan, timoleptik, euforik, antifibrilatör, antiinflamatuar, analjezik ve antiedemik özellikleri gösterdiği saptanmışlar. ( Blitzer, 2001). Yapılan kaynak araştırmalarından sonra hazırlanan bu çalışma başlıca dört aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama, yeni 6-pentafulven bileşiMerinin sentezlenmesini, ikinci aşama ise aromatik ve alifatik olmak üzere farklı gruplar taşıyan iki fulvenin, maleik anhidrit, dimetilasetilen dikarboksilat (DMAD), ve N-fenilmaleinimit gibi dienofillerle verebileceği Diels- Aider reaksiyonlarım içermektedir. Üçüncü aşamada sentezlenen tüm yeni bileşiklerin yapılan İR, *H NMR, "C NMR, DEPT ve MS spektrofotometrik yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Son aşamada ise yeni fulvenlerin ve izomer katılma bileşiklerin biyolojik aktivite ölçüm çalışmaları devam etmektedir.Anahtar Sözcükler : Fulven, Diels- Aider, İzomer Katılma Ürünleri, Biyolojik aktivite.
Özet (Çeviri)
Nowadays, most of the chemical researces are focused on the synthesizing of the new coumpounds possibly having biological activities, besides determining and measuring of these activities. It has been shown that fulvene and its derivatives which are active precursors of the important compounds in the pharmacalogical and medinical researches have antidepressant, thymoleptic, euphoric, antifibrillatory, analgesic and antiedema proporties (Blietser, 2001) This study planned after a wide literature surveys, is consist of four steps. The first step is the synthesing of various 6-pentafulvene compounds, the second one, two different fulvenes containing aromatic and aliphatic groups of Diels-Alder reactions with maleic anhydride, dimethyl acetylenedicarboxylate (DMAD) and N-phenyhııaleinimid. In the third stage, the structure determinations of all new compounds by IR, *H NMR, 13C NMR, DEPT and MS spectroscopic data. Finally, the biological activity reseaches and measurments of the new fulvenes and isomer cycloaddition adducts are continuning.Keywords : Fulvene, Diels-Alder Reaction, Isomer Cycloaddition Products, Biological Activity.