Bazı vic-Dioksimlerin sentezi ve bunların krom (II) metal komplekslerinin incelenmesi
Some synthesis of vic-Dioximes and investigation of complexes with chromium (II)
- Tez No: 154526
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALİ ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
V BAZI v/c-DIOKSIMLERIN SENTEZİ VE BUNLARIN KROM (II) METAL KOMPLEKSLERİNİN İNCELENMESİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Ahmet Ruhi ARSLANTÜRK MUĞLA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2004 ÖZET Bazı vic-Dioksim ve kompleksleri üzerine yapılan çalışmalar sonucunda ( PMBGH2 ), ( PEBGH2 ), p-Fenilenbis(glioksim) ve Dimetilglioksim ligandları sentezlenmiş ve bu ligandların geçiş metali olan Cr (II) ile yapmış oldukları kompleksler üzerinde çalışılmıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda ( PMBGH2 )Cr (II), ( PEBGH2 )Cr (II), Dimetilglioksim Cr(III) ve p-Fenilenbis(glioksim) Cr (II) kompleksleri sentezlen- miştir.Ligandların ve komplekslerin yapılan İR, 'H NMR, İnfared spektrofotometresi ve Magnetik süsseptibilite cihazı ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. Anahtar kelimeler : vic-Dioksimler, kompleksler, krom (II) Sayfa adedi : 70 Tez yöneticisi : Yrd. Doç Dr. Mehmet Ali Özler
Özet (Çeviri)
VI SOME SYNTHESIS OF vzc-DIOXiMES AND INVESTIGATION OF COMPLEXES WITH CHROMIUM (II) ( M. Sc. Thesis ) Ahmet Ruhi ARSLANTÜRK MU?LA UNIVERSITY INSTITUTE of SCIENCE and TECHNOLOGY 2004 ABSTRACT In this study, ( PMBGH2 ), ( PEBGH2 ), ve p-Fenilenbis(glioksim) Dimetilglioksim ligands and their complexes with Cr (II) were synthesized. As a result of this study, ( PMBGH2 )Cr(II), ( PEBGH2 ) Cr (H), DimetilglioksimCr(III) ve p-Fenilenbis(glioksim)Cr(H) complexes were isolated. The structures of the ligands and complexes were identified by IR, *H NMR, FTIR Spectrophotometer and Magnetic siissebtibilite analysis techniques. Key Words : vic-Dioximes, complexes, chromium (II) Page number : 70 Adviser : Yrd. Doç Dr. Mehmet Ali Özler