Bornoz ve havlu konfeksiyon süreci üzerine bir araştırma
A research about garment manufacturing process of bathrobes and towels
- Tez No: 154540
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR DURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada Türkiye ve Denizli tekstil sanayimde ve dışsatımında büyük paya sahip olan havlu ve bornoz tanımlanmış ve üretim teknolojileri anlatılmıştır. Üretim teknolojisi, dokuma ve terbiye süreçleri genel açıdan konfeksiyon süreci ise detaylı biçimde anlatılmıştır. Birinci bölümde, havlu ve bornoz üretiminin ülkemiz sanayii ye ekonomisi açısından ne kadar önemli olduğu açıklanmış çalışmanın amacı ve uygulamaya sağlayacağı düşünülen yararlar açıklanmıştır. İkinci bölümde konu üe ilgili literatür sıralanmışlar. Üçüncü bölümde çalışmada incelenen ürünler olan havlu kumaş, havlu ve bornoz tanımlanmış özellikleri anlatılmış ve bu çalışmanın yapılmasında izlenen yol anlatılmıştır. "Dördüncü bölümde havlu ve bornozun konfeksiyon sürecinden önce geçirdiği aşamalar olan dokuma ve terbiye aşamaları genel olarak anlatılmıştır. Beşinci bölümde havlu ve bornozun konfeksiyon sürecinde geçirdiği aşamalar detaylı biçimde incelenmiştir. Altıncı bölümde bu çalışmadan elde edilen sonuçlar verilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda havlu bornoz sektöründe görülen aksaklıklar irdelenmiş çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, terry towels and bathrobes, which constitue an important share in Turkey's and Denizli's Textile Industry and Export, are introduced ve their production technologies are explained. Weaving and finishing of towels and bathrobes are studied superficially, whereas the garment production step is given in details. In First Chapter, the industrial and economical importance of towel and bathrobe production in our country is stated and the aim of this study and its expected contributions to application are given. In Second Chapter, the literature, which is involved with the subject is given. In Third Chapter, tery toweling, terry towels and bathrobes which are the products investigated in this study are introduced, their properties are explained and the path which has been followed in this study is given.“In ”Forth Chapter, weaving and finishing steps which come before the garment production step of towel and bathrobe production are studied superficially. In Fifth Chapter, garment production step of terry towel and bathrobe are explained in detail. In Sixth Chapter, the conclusions which are provided from this study is given. The problems which have been found out in the research are analysed and some solutions are suggested.