Mimari mekanda görsel algı ve manipülasyon ilişkilerinin irdelenmesi
The Analysis of relation between visual perception and manipulation at architectural space
- Tez No: 154575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM BAYTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Manipülasyon olgusu, insanları etkilemek, yönlendirmek ve kullanmak için yüzyıllardır kullanılır. İnsan algıları ile etkilenir. İnsanın algılarının %90 gibi büyük bir kısmı görme ile gerçekleşir. Mimari mekan, insana görsel algı yoluyla etki edebilecek birçok öğeyi barındırır. Bu sebepten insan mimari mekandan manipülatif açıdan etkilenebilir. Bu çalışmada, mimari mekan öğelerinin insanın mimari mekan algısına etkileri ve bu bağlamda manipülasyon olgusu ile ilişkileri irdelenmiştir. Algı, görsel algı, manipülasyon ve mimari mekan kavramları açıklanmıştır. Mimari tasarım öğeleri tarihsel süreç ve psikolojik etkileri açısından incelenmiş, görsel algının temel özellikleri ve geştalt psikolojisi kavranılan ile ilişkilendirilmiştir. Daha sonra manipülatif amaç olan duygu oluşumu tasarım öğelerince ne şekilde oluşturulabileceği açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan literatür araştırmalarında, manipülasyon insanı etkilemede duygulan kullandığı, mimari mekan ise görsel algı yoluyla duygu oluşturabildiği için insanın mimari mekan yolu ile maniple edilebileceği görülmüştür. Anahtar kelimeler : Mimari mekan, Algı, Görsel algı, Manipülasyon, Mekan psikolojisi, Mekan algısı, Mekan görsel algısı, Görsel algı ve manipülasyon, Mimari tasarım elemanlan. ıx
Özet (Çeviri)
Manipulation is used to impress, guide and use people, since centurys-long. People are impressed by perception. Ninety percent of human's perception is realized py visual perception. Architectural spaces contains many elements that impact by visual perception which may called as manipulation effect. In that study, efects of architecturel space elements to human's architecturel space perception were studied by means of manipulation. Prerception, visual perception, manipulation and architectural space concepts were clarified. Architectural design elements was examined by historical progression and psychological effects, that is connected with basic properties of visual perception and geştalt psychology concepts. It is indicated that how manipulative aim that is sensational formations are formed with tools of design elements. In the result of those researches, because of properties of manipulation and visual perception of architecturel spaces, architectural spaces can manipulate human beings. Key words : Architectural space, Perception, Visual perception, Manipulation, Space psychology, Visual perception of space, Visual perception and manipulation, Architectural design elements.