Beş yıldızlı şehir otellerinin işletme modelleri ve mimari tasarım kimliği etkileşimi
The administration models of five star downtown hotels and interactions in architectural concept identity
  1. Tez No: 154653
  2. Yazar: ELİF BERNA KARAHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
BEŞ YILDIZLI ŞEHİR OTELLERİNİN İŞLETME MODELLERİ VE MİMARİ TASARIM KİMLİ?İ ETKİLEŞİMİ ÖZET Türkiye için önemli girdi kaynaklarından birisi olan turizmde son yıllarda farklı yaklaşımlar gözlenmeye başlanmıştır. 1990 öncesine kadar ağırlıkla önem verilen kıyı turizm çalışmaları ve organize turizm alanları geliştirme yaklaşımlarından sonra günümüzde amaç, dört mevsime dayalı ve yurdumuzun her bölgesini geliştirmeyi hedef alan turizm anlayışıdır. Ekonomimizdeki gelişme, konaklama ihtiyacının artış göstermesi, Türkiye'nin dışa açılma isteğinin artması, yabancı konaklama zinciri yatırımcılarının ülkemizdeki bu gelişimi fark etmeleri ve yatırım yapma istekleri gibi sebepler neticesinde gelişen turizm anlayışı ile tarihi, ticari, kültürel yönleri ağır basan ve ulaşım ağı gelişmiş olan büyük şehirlerimizde şehir otelleri sayılarında artış gözlenmeye başlanmıştır. Bu artış ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlarken, şehir bazında da sosyal yaşamdaki standardı arttırması, fiziki çevrenin gelişimi gibi birçok konudaki gelişime yardımcı olmaktadır. Şehir otelleri şehrin imajını büyük ölçüde etkileyen yapılardan birisi olduğu için tarihsel gelişim süreçleri, mimari kimliklerini etkilediği düşünülen işletme modelleri ve kimlik kavramı üç açıdan; mimari kimlik, marka kimliği, kurum kimliği çerçevesinde incelenmiştir. Yabancı zincirler ve yerli zincirler ile bağımsız işletmeler arasındaki farklılıklar, hedef kitlenin tercih nedenleri, bunların kurum kimliği ile ilişkileri ve bu ilişkilerin mimari kimlikle etkileşimleri incelenmiştir. Yapılan literatür araştırması, anket çalışması ve özel görüşmeler sonucunda ise üzerinde özellikle durulmak istenen kimlik konusunda mimarlar ve işletmeciler arasındaki görüş farklılığı tespit edilmiş, mimari kimlik-marka kimliği-kurum kimliği üçlüsünün aynı derecede önemsenmesi gerektiği saptanmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
THE ADMINISTRATION MODELS OF FIVE STAR DOWNTOWN HOTELS AND INTERACTIONS IN ARCHITECTURAL CONCEPT IDENTITY SUMMARY In recent years, different approaches are being observed in tourism which is one of the most important income source for Turkey. It was concentrate on inshore tourism activities with the approaches of developing organized tourism areas till 1990, then Today's aim is to develope tourism based upon all seasons in each region of country Increasing number of downtown hotels has being observed in the big cities where have priority in historical, commercial, and cultural aspects and transportation networks as a result of developments in Turkish economy, increasing demand of accommodation needs, wishing to be in the foreign markets, to be noticed those developments by foreign hotel chains and their wishes to have investments in our country. This, increasing number of downtown hotels, helps to some developments in many kind of areas such as raising social life standarts, improvements in physical environment although contribution in economy. Since the downtown hotels are the constructions which effect city image, historical development process, administration models where architectural identity are being effected and identity concept were examined in three different view that are architectural identity, brand identity and corporate identity. The differences among foreign chains, local chains and independent managements, preferences of target market, those connections in corporate identity and interactions of those connections in architectural identity were examined. As a conclusion of literature research, public survey and special interviews, it was realized that there are differences of opinion among architects and administrators and also determined that the architectural identity-trademark identity-corporate identity have to consider in same importance. viu