İstanbul metropoliten alanında örgütle spor donatısı ve nüfus ilişkileri
- Tez No: 154654
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OCAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET İstanbul Metropoliten Alanı'nda örgütlü spor donatısı ve nüfus ilişkileri konusu kapsamında çalışmanın amacı; İstanbul Metropoliten Alanı'nda, örgütlü spor alanları, tescilli spor kulüpleri ve lisanslı sporcu sayılarının belirlenerek, çeşitlilik, yeterlilik ve dengeli dağılımı ile ilişkili irdelemeler yapmak-ve bu alanda yapılacak çalışmalara yardımcı olmaktır. Bu amaç doğrultusunda şu hedefler belirlenmiştir; İstanbul Metropoliten Alanı bütününde, Asya ve Avrupa Yakaları'nda ve ilçeler ölçeğinde, örgütlü spor alanlarının, tescilli spor kulüplerinin ve lisanslı sporcu sayılarının nüfus ile ilişkilerini ortaya çıkarmak, spor donatısı dağılımını belirlemek, belirlenen bu spor donatısı dağılımı paralelinde ilçelerdeki örgütlü spor alanlarının yeterliliğini ve nüfus ile bağlantılı olarak dengeli dağılımını, nitelik ve nicelik açısından kurulan hipotezler bağlamında sınamaktır. Bu çalışma kapsamında;. Birinci bölümde, konunun amacı, hedefleri, yöntemi, hipotezleri ve sınırlan ortaya konulmuştur.. İkinci bölümde, Dünyadaki bazı ülke ve kentlerdeki örgütlü spor alanları ve lisanslı sporcu sayılarının dağılımları ile Türkiye'deki örgütlü spor alanlarının, tescilli spor kulüplerinin ve lisanslı sporcu sayılarının illere ve spor branşlarına göre dağılımları oluşturulmuştur.. Üçüncü bölümde, İstanbul Metropoliten Alanı'nda örgütlü spor alanlarının, tescilli spor kulüplerinin ve lisanslı sporcu sayılarının nüfus ile ilişkilendirilmesi, İstanbul Metropoliten Alan bütününde, Asya ve Avrupa Yakaları'nda ve ilçeler ölçeğinde yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise, nüfus örgütlü spor alam, nüfus tescilli spor kulüpleri ve nüfus lisanslı sporcu sayılan arasındaki ilişkiler sonucunda ortaya çıkan bulgular değerlendirilmiş ve öneriler saptanmıştır. XV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Relation Between The Population and The Organized Sports Infrastructure in The Istanbul Metropolitan Area The aim of the subject is, in Istanbul Metropolitan Area, determine the organized sports areas, official sports clubs and licence athletes, about assortment, capacity necessity, differantiation and to aid the other researches. This thesis aims to examine, the relation with population and organized sports areas, official sports clubs and licence athletes in the scales of The Istanbul Metropolitan area, Asian and European Side and municipalities. The thesis consists of 4 chapter. In the first chapter, the reason, aim, content and the method of the thesis are explained. In the second chapter is determine the organized sports areas, official sports clubs and licence athletes about cities and sports categories, in the cities and countries. Turkey and in the world. In the third chapter is determine the organized sports areas, official sports clubs and licence athletes, in Istanbul Metropolitan Area, Asian and European Sides and municipalities. Finally to determine the relation between the organized sports infrastructure and population. In the forth chapter, as a conclusion through the data presented in the previous chapter results, evaluation and suggestions.. xvi