WLAN kablosuz ağ teknolojilerinin incelenmesi ve İstanbul metropolünde bir uygulaması
WLAN wireless network technology and investigation of an application in the metropolis of Istanbul
  1. Tez No: 434252
  2. Yazar: MURAT BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBARİZ EMİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hızla gelişen teknolojik dünyada bilgisayar ağları bir değişim döngüsü içerisine girmiştir. Özellikle teknoloji alanında yaşanan değişimler sistemin daha etkili ve hızlı çalışmasına zemin hazırlamıştır. Bilginin hızlı bir şekilde yayıldığı zamanda, toplumlar ve örgütler içinde bilginin paylaşımı çabuk ve aktif bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Teknolojik ve iletişim ağındaki süratli gelişmeler, evreni iletişim yönünden küçük bir yapıya çevirmektedir. Bu, bilgisayar ağları sayesinde olmaktadır. Bilgisayar ağları, kablolu ve kablosuz bilgisayar ağları olarak ikiye ayrılabilir. Kablolu bilgisayar ağlarının kullanımı hala yaygın olmakla beraber, günümüzde birçok kurum ve kuruluş kablosuz yerel alan ağı uygulamasına geçmiştir. Çünkü kablosuz ağların avantajları; güvenlik standartlarının geliştirilmesiyle birlikte daha da artmıştır. Kurum ve kuruluşlar da kablosuz ağların bu avantajlarından yararlanmak istemekte olup, bu sistemi uygulamaya başlamışlardır. Kablosuz ağ uygulaması, sadece kurum ve kuruluşlarda sınırlı olmayıp, pek çok kamuya açık alanlarda da uygulanmaktadır (Hot Spot) ve her geçen gün uygulaması artmaktadır. Bu tez çalışmasında İstanbul metropolü örneğinde mobil kullanıcıların erişim noktaları (AP) aracılığıyla Internete erişimini sağlayan kablolu ağ bağlantılı WLAN'lar sistemi tasarlanmıştır. Şehrin farklı lokasyonlarında yer alan WLAN'ları oluşturulurken erişim noktası sayısı ve yerleşimi, çevre şartları ve Türk Telekom devreleri kullanım olanağı dikkate alınmıştır. Logsign yazılım aracıyla tüm lokasyonlarındaki WLAN'da haftalık toplam tekil kullanıcı erişimi ve veri kullanım yoğunluğu, en çok tercih edilen web siteleri, WLAN lokasyonuna göre kota kullanımı gibi istatistikler çıkarılmıştır. Tasarlanan Internet erişimli metropol WLAN'lar sisteminde ağ trafiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapidly evolving technological world has entered into a computer network exchange cycle. And changes in the technology field in particular paved the system more efficient and faster. The Quick spread of information at the time, and active knowledge sharing within communities and Organizations must be performed in a quick manner. Rapid developments in technological and communication network, the universe is enclosed by a small structure in terms of communication. This is thanks to the computer networks. Computer networks, wired and wireless computer networks can be divided into. The use of wired computer networks is still widespread, although many institutions and organizations today, Wireless Local Area Network to the application has passed. Because the advantages of wireless networks; with the development of safety standards has increased. Institutions and organizations also want to benefit from the advantages of wireless networks, and started to implement this system. Wireless networking application that not only institutions and organizations is not limited to, but is practiced in areas many public (hot spot) and the application of every day is increasing. In this thesis, the metropolis of Istanbul in the example of the mobile users of the access point (AP) that provides access to the Internet through a wireless network connected to the WLAN are designed as a system. The number of WLANs access points located at different locations in the city while creating and placement, environmental conditions, and the ability to use Turkish Telecom circuits were taken into consideration. Logsign weekly total unique users in a WLAN with a software tool access and data use in all locations, the severity of the most preferred Web sites, has issued according to the quota usage statistics such as WLAN location. Designed with Internet access Metropolitan network traffic in the system of WLANs are examined.