İstanbul Büyükşehir sınırları dâhilinde faaliyet gösteren ilçe belediyelerdeki insan kaynakları yönetimi uygulamalarının çalışanların iştatmini üzerine etkisi
The impact of human resources management applications in district municipalities operate within the borders of Istanbul Metropolitan Municipality on job satisfaction of employees
- Tez No: 349141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ÖGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde örgütler, değişen şartlar karşısında personeline gerekli eğitimleri vererek, onların sorumluluk almalarını sağlayarak“insan”faktörünü her zaman ön planda tutmaya gayret göstermektedir. Bir örgütün taklit edilemez ve kolayca yenilenemez en değerli varlığının ?insan? olduğu savunulmakta iken iş tatmini konusu göz ardı edilemez boyuta ulaşmıştır. Çok geniş bir yapıda örgütlenmiş organizasyonlar olan ve hayatın her alanında yer alan belediyeler, çok farklı alanlarda çok çeşitli hizmetler sunmaktadırlar. Bu hizmetlerin yerine getirilmesi yine çok çeşitli bir kadro yapısıyla mümkündür. Bir belediye idaresinde memur, tahsildar, veznedar, mimar, mühendis, şehir plancısı, hemşire, doktor, veteriner, zabıta, avukat, tekniker, teknisyen, temizlik işçisi gibi 200 ün üzerinde kadro unvanı mevcuttur. Bu çalışma, belediyelerin sahip olduğu zengin kadro yapısı içindeki farklı öğrenim düzeylerinde ve farklı statülere sahip personeline yönelik olarak İstanbul büyükşehir ilçe belediyelerindeki insan kaynakları yönetimi uygulamaları ile iş tatmini arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada veri toplamak için öncelikle belediyelerde sık olarak kullanılan insan kaynakları uygulamaları belirlenmiş ve bu uygulamalara yönelik çalışanların iş tatmini düzeyleri ölçmeye yönelik sorular hazırlanarak bir anket oluşturulmuştur. Her iki ölçeğin de güvenirlikleri ölçülerek yüksek güvenirlikte olduğu belirlenmiştir. Alan araştırmasından toplanan verilerin değerlendirilmesi ve analizinde SPSS 17.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Araştırma katılımları sağlanan 1250 belediye çalışanı üzerinden yapılmıştır. Elde edilen bulgular yaşa, eğitim durumuna, çalıştığı kuruma ve kurumdaki hizmet süresine göre iş tatmini etkisi ölçeğine katılım düzeyleri farklılık göstermektedir. Yapılan analizler sonucunda da araştırmanın ana amacını oluşturan insan kaynakları uygulamalarının iş tatminine etkisi saptanmıştır. Anahtar Sözcükler 1. İnsan Kaynakları Uygulamaları 2. İş Tatmini 3. Belediyeler
Özet (Çeviri)
Today, organizations in the face of changing circumstances by personnel with the necessary training, enabling them to take responsibility for the“human”factor always strives to keep at the forefront. The most valuable asset of an organization can not be copied and can be easily renewed the“human”dimension that can not be ignored that job satisfaction increased while defended. Organized structure, which is a very large organizations and municipalities in all aspects of life, provide a variety of services in many different areas. It is possible to structure a staff of a wide range of fulfillment services again. The administration of a municipal officer, collector, treasurer, architect, engineer, city planner, nurse, doctor, vet, police, lawyers, technicians, technicians, cleaners are available, such as the title of more than 200 staff. This study marks the municipalities within the structure of the rich have a different status in different learning levels and personnel management practices in human resources for the municipalities of the metropolitan district of Istanbul and is designed to investigate the relationship between job satisfaction. Municipalities to collect data primarily human resources practices that are commonly used for these applications are determined and prepared questions designed to measure levels of employee job satisfaction survey originally created. Where high reliability is determined by measuring the reliability of the two scales. Evaluation and analysis of the data collected in the surveys used SPSS 17.0 statistical software package. 1,250 municipal employees were provided through participation in research. The findings of the age, level of education, length of service, institution and organization participation levels vary according to the scale of the effect of job satisfaction. As a result of the analysis of human resources practices that make up the main purpose of the study was the effect of job satisfaction. Key Words 1. Human Resources Applications 2. Job Satisfaction 3. Municipalities