JİT protokolü kullanılan süperpaket anahtarlamalı optik ağlarda yönlendirme ve dalgaboyu atama
Routing and wavelength assignment in JİT protocol at optical burst switching
- Tez No: 154662
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
JIT PROTOKOLÜ KULLANILAN SUPERPAKET ANAHTARLAMALI OPTİK A?LARDA YÖNLENDİRME VE DALGABOYU ATAMA ÖZET Yönlendirme ve dalgaboyu atama işlemi dinamik dalgaboyu anahtarlama yöntemine dayalı çalışan süperpaket anahtarlamalı optik ağlarda önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan çalışmada optik anahtarlama teknikleri, tüm-optik ağlar ve bu ağlarda kullanılan protokoller incelenmiş ve genel olarak süperpaket anahtarlamalı optik ağlarda yönlendirme ve dalgaboyu atama işlemleri anlatılmış ve karşılaşılabilecek problemler ve çözüm yöntemleri tartışılmıştır. Daha sonra ise just in time (JIT) protokolündeki yönlendirme ve dalgaboyu atama mimarileri anlatılmıştır. Son olarak yazılan bir program aracılığı ile JIT protokolü kullanılan bir süperpaket anahtarlamalı optik ağ modellenmiş ve bu ağ üzerinde süperpaket kayıpları incelenmiştir. Tüm-optik anahtarlama metodlan olan optik dalgaboyu anahtarlama (ODA), optik paket anahtarlama (OPA), ve optik süperpaket anahtarlama (OSA) yöntemleri incelenip karşılaştırmaları yapılarak avantajlı ve dezavantajlı yönleri tartışılmıştır. Daha sonra süperpaket anahtarlamalı optik ağlarda kullanılan protokoller incelenmiş, farkları karşılaştırılmış ve JIT protokolünün diğer protokollere göre avantajları ve dezavantaj lan tartışılmıştır. Süperpaket anahtarlamalı optik ağlarda yönlendirme ve dalgaboyu atama işlemleri incelenmiş, süperpaket çakışması problemi ve çözüm yöntemleri tartışılmış. Yönlendirme çeşitleri incelenmiş, yöntemlerin avantajları ve kontrol düzlemi kavramı açıklanmıştır. Süperpaket anahtarlamalı optik ağlarda kullanılan IETF'in geliştirdiği ortak kontrol düzlemi olan GMPLS protokol incelenmiş ve süperpaket anahtarlamalı ağlarda kullanımı anlatılmıştır. Dinamik yönlendirme protokollerinde genellikle kullanılan Dijkstra ve Breadth-first Search algoritmaları incelenmiştir. JIT protokolü kullanılan süperpaket anahtarlamalı optik ağlarda kullanılan yönlendirme ve dalgaboyu atama mimarileri incelenmiş, alan içi ve alanlar arasında kullanılan yönlendirme algoritmaları ve alt protokoller anlatılmıştrr. Son olarak ise yazılan bir program ile JIT protokolü kullanılan süperpaket anahtarlamalı optik bir ağ modellenmiş ve bu ağ üzerindeki süperpaket çakışmasından kaynaklanan süperpaket kayıpları incelenmiştir. Modellemede süperpaket kayıp oranlarının süperpaket boyutuna ve ağdaki yük oranına göre değişimleri incelenmiş ve ağdaki düğümlerin ilk olarak tamamına daha sonra da belirli bir kısmına dalgaboyu dönüşümü yeteneği eklenerek dalgaboyu dönüşümünün süperpaket kayıpları üzerindeki etkisi gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre xıııdalgaboyu dönüşümünün süperpaket kayıplarını çok ciddi ölçüde azalttığı gözlenmiştir. Fakat dalgaboyu dönüşümü yeteneği olan cihazların oldukça pahalı olması ve ağın maliyetini oldukça arttırması ve ağdaki dalgaboyu dönüşümü yapması gereken düğümlerin doğru seçilmesi durumunda performansının tüm düğümlerde dalgaboyu dönüşümü yeteneği olan yapının performansına oldukça yaklaşması sebebiyle incelenen yapıda“seyrek dalgaboyu dönüşümü”nün optimum çözüm olduğu gözlenmiştir. XIV
Özet (Çeviri)
ROUTING AND WAVELENGTH ASSIGNMENT IN JIT PROTOCOL AT OPTICAL BURST SWITCHING NETWORKS SUMMARY Routing and wavelength assignment (RWA) process is an important issue in dynamic wavelength switching based optical burst switched (OBS) networks. In this study, optical switching techniques are reviewed. The all-optical networks and the protocols that are used at these networks are investigated. Routing and wavelength assignment processes in OBS networks are explained and the probable problems and the solutions of these RWA problems are discussed. After that, the RWA architecture of just in time (JIT) protocol is investigated. In the last section, an optical network that are using JIT protocol is simulated with a self developed program, and the burst loss probability on this network is investigated. The all-optical switching technologies optical wavelength switching (OWS), optical packet switching (OPS) and optical burst switching (OBS) are explained and their properties are compared. Also advantages and disadvantages of these technologies are discussed. The protocols which are used at optical burst switching networks are explained, their differences are determined and advantages of the JIT protocol are discussed. The routing and wavelength assignment at optical burst switching networks are investigated, burst collision issue and its solutions are discussed. The types of routing process are determined, their advantages and the control plane concept are discussed. Furthermore, an IETF development protocol GMPLS is explained and the usage of this protocol in OBS networks is investigated. The Breadth-first Search and Dijkstra's algorithms which are usually used at dynamic routing protocols as the path calculation algorithm, are investigated. The RWA architecture of the OBS networks that are using JIT protocol are explained. The intra-area and the inter-area routing architectures, the sub-protocols and the algorithms used in these architectures are investigated. At last, an OBS network which is using JIT protocol is simulated with a self developed program, and the burst loss probability on this network is investigated. In this simulation study, the burst loss probability is investigated due to the various burst sizes and the offered load. Wavelength conversion capability is added to all or some of the OBS nodes and the effect of the wavlength conversion on the burst loss probability is observed. The results of the simulation indicate that the wavelength conversion is significantly reduce the burst loss, but the wavelength conversion capable equipments are very expensive, so wavelength conversion is increase the xvnetwork cost. Therefore, the“sparse wavelength conversion”capable network architecture is the optimum solution if the wavelength capable nodes are chosen appropriately. Because the performance of this architecture converges sufficiently to the performance of the full wavelength conversion capable OB S network architecture. xvi