Yeni ürün geliştirmede hedef kitle tanımının tasarım sürecine etkisi: Yeni Ford Cargo örneği
The impact of the definition of target market on the desing process in new product development: The case of new Ford Cargo
- Tez No: 154675
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZLEM ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Üretici firmaların ekonomik başarıları müşterileri beklentilerini analiz etme ve yeni ürünler geliştirerek bu beklentileri hızla karşılama yeteneklerine bağlıdır. Bu amacı başarabilmek, sadece bir pazarlama, tasarım veya bir üretim problemi değil tüm bu fonksiyonları içine alan bir yeni ürün geliştirebilme problemidir. Bu çalışmanın konusu ürün geliştirme sürecinde ortaya konan hedef kitle kavramını analiz etmek ve bu kavramın ürün tasarımı ile etkileşimini incelemektir. Tasarım, pazarlama ve üretim, ürün geliştirme sürecinin en önemli bileşenleridir. Ürün geliştirme süreci pazar fırsatlarının fark edilmesi ile başlayan ve üretim, pazarlama ve dağıtımla son bulan bir adımlar dizisidir. Bu çalışmanın amacı ürün geliştirme sürecinin tüm adımlarına hedef kitle verilerinin etkisinin incelenmesidir. Ürün geliştirme çalışmalarında müşteri ile geliştirme takımı arasında kaliteli iletişim kanallarının oluşturulması firmalara rekabet avantajı sağlamaktadır. Müşteri gereksinimlerinin analizi süreci ürün geliştirme sürecinin en önemli bileşenlerinden biridir ve ürün planlama, konsept geliştirme, konsept seçimi, rakiplerin değerlendirilmesi ve ürün karakteristiklerinin belirlenmesi aşamalarını doğrudan ilgilendirir. Yeni ürün ile ilgili ayrıntıları kontrol eden tasarımcılar ve mühendisler müşteriler ile etkileşim içinde olmalıdırlar. Ürün tasarım sürecine hedef kitle ile ilgili bilgilerin yansıtılabilmesi, firmaların veri toplama ve analiz yöntemlerini etkin şekilde kullanmalarına bağlıdır. Çalışmada Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. tarafından üretilen Yeni Ford Cargo ağır ticari aracı geliştirme süreci, tasarım, pazarlama, üretim ve reklam fonksiyonalrının birbirleri ile olan iletişimlerinin araştırılması için derinlemesine incelenmiştir. Örnek olay çalışması ile ürün geliştirme sürecinin farklı aşamalarında hedef kitle ıxkavramının nasıl kullanıldığının incelenmesi ve literarür araştırması ile elde edilen sonuçlarla bu bilgilerin sınanması amaçlanmıştır. örnek olay çalışması ile, ürün geliştirme sürecinin firmanın tüm bölümlerinin katılımını gerektiren disiplinlerarası bir çalışma olduğu ve iyi tanımlanmış hedef kitlenin bölümlerarası koordinasyonu kolaylaştırdığı, ürün kalitesini sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The economic success of manufacturing companies depends on their ability to identify the needs of the customers and to develop new products to meet those needs rapidly. Achieving this goal is not solely a marketing problem, nor it is solely a design or a manufacturing problem; it is in fact a product development problem involving all of these functions. The subject of this study is to analyse the concept of target market in the product development process and its interaction with product design. Design, marketing and production are integral parts of product development. Product development process consists of a set of steps beginning with the perception of a market opportunity ending with production, marketing and product delivery. The goal of this study is to examine the influence of target market data at all steps of the product development process. By creating high quality information channels that run directly betwen customers in the target market and those involved in product development, companies gain a competitive advantage. The process of identifying customer needs is an integral part of the larger product development process and is most related to product planning, concept generation, concept selection, competitive benchmarking and the establishment of product specifications. Industrial designers and engineers who control the details of a new product, must interact with the customers. Reflecting the knowledge about the target market to the product design process depends on the effective usage of data collection and analysis techniques by companies. The study examined the development process of New Ford Cargo, a heavy truck produced by Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (Ford Otosan) to search the communication between design, marketing, production and advertising functions. Through this case xistudy, it is also aimed to look into the usage of the target market concept at different phases of the product development process and to test this knowledge with the findings of the literature survey. Through the case study, it is found that product development process is a interdisciplinary activity requiring contributions of all the functions of a firm and also a well-defined target market helps to facilitate coordination among these functions and assure the product quality. xn