Safe vehicle guidance in urban traffic
Şehir içi trafik için güvenli seyir sistemi
  1. Tez No: 154674
  2. Yazar: ÜRÜN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET ŞEHİRİÇİ TRAFİK İÇİN GÜVENLİ SEYİR SİSTEMİ Bu çalışmada, şehir içi trafiğinde araç sürücüsüne yardımcı olacak bir güvenli seyir sistemi geliştirilmiştir. Seyir sistemi, bulanık mantık ve potansiyel alan yöntemlerini kullanmaktadır. Bu çalışma kapsamında, potansiyel alanlar ile bulanık kontrolörün ortak çalışması sağlanmıştır. Ayrıca, hareketli ortamlar için yeni bir potansiyel alan fonksiyonu bu çalışma kapsamında geliştirilmiştir. Bütün kontrolörlerin ve önerilen potansiyel alan fonksiyonlarının gerçeğe en yakın benzetiminin ve testinin yapılabilmesi için, bu çalışma kapsamında detaylı bir taşıt dinamiği oluşturulmuştur. Benzetim çalışmaları ve testler sonucunda, önerilen seyir sisteminin, literatürdeki konu ile ilgili diğer çalışmalarla uyum içinde olduğu ve problemin çözümünde ciddi bir ilerleme olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SAFE VEHICLE GUIDANCE IN URBAN TRAFFIC In this study, a lane changing maneuver controller and a driver assistant system which is based on fuzzy logic and potential field are proposed. In the scope of the study, the cooperation of a global path planner that is based on fuzzy control and potential field method is realized. Further more a new potential field function, which is suitable for dynamic environments, mobile obstacles and mobile goals, is proposed. To test the proposed controller, a detailed and realistic vehicle model is added to scope of this study and a virtual environment developed for testing controllers. The comparison of the results with the examples given in the literature was in a good agreement. xn