Multi criterion optimization and some applications
- Tez No: 15470
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET ÇOK ÖLÇÜTLÜ ENİYÎLEME VE BAZE UYGULAMALAR ORUNÇ, Ahmet Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Böl. Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Zafer Ünver Eylül 1991, 93 sayfa Çok ölçütlü problemlerde ölçütlerin aynı anda eni yi 1 ermesi için, Turbo Pascal 5. 0 ile, kaydırılmış en büyük- en küçük yöntemine dayalı, bir eni yi 1 eme yazılımı gerçekleştirilmiş ve yöntemin basarımı değişik alanlarda bazı mühendislik problemlerine uygulanarak gözlenmiştir. Bu yöntemle genlik ve grup gecikmeleri aynı anda ena zl a na r a k tek boy utl u sa yi sa 1 süzgeci er ta sa r 1 a nmı ştı r. Yöntem, simgeler arası girişimi enaz, göz biçimi oldukça açık ve aynı zamanda durdurma bandında önceden belirlenmiş kayıp isterini sağlayan veri aktarım süzgeçlerine de uygulanmıştır. Ayrıca, toplu elemanlı geniş bandlı empedans uyumla ma sı tasarım problemleri ele alınmış ve elde edilen sonuçlar literatürdeki diğer sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Bunların yanı sıra, birbiri yi e yarışan ölçütlerin ödünleşim eğrileri elde edilmiştir. -v-Anahtar sözcükler : Çok ülçütlü eniy ileme, sayısal süzgeç, veri aktarım Süzgeci, geniş bandlı empedans uyumlaması. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 609.03.02. -Vi-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MÜLTI CRITERION OPTIMIZATION AND SOME APPLICATIONS ORUNÇ, Ahmet M.Sc. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof.Dr. Zafer ünver September 1991, 93 pages An optimization computer program based on the shifted minimax approach is implemented using Turbo Pascal 5.0 for simultaneous minimization of multiple objectives. The performance of the method is observed by applying the algorithm to some engineering design problems in various areas. Using the method, one dimensional recursive digital filters are designed by optimizing the magnitude and group-delay characteristics simultaneously. The approach is also applied to data transmission filters having minimum intersymbol interference with as wide as possible eye pattern openings and satisfying the prescribed loss requirements in the stopband simultaneously. Moreover, the broadband impedance matching design problems with lumped element networks are tackled with and the results are compared with the ones in literature. Besides, -iii-the trade-off curves for competing objectives are also obtained. Keywords : Multiple criterion optimization, digital filter, data transmission filter, broadband impedance matching. Science code : 609.03.02. -iv-