Desing and construction of a laser induced resonance fluorescence spectrometer and calculation of intermediate coupling constants of CaI, TiI, CrI and FeI
- Tez No: 15469
- Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET BİR LASER UYARMALI FLORESANS SPEKTROMETRESININ TASARIMI, YAPIMI VE Ca I, Ti I,Cr I, Fe I ARA-BAĞLAŞIM SABİTLERİNİN HESAPLANMASI ALAÇAKIR, Ali Doktora Tezi, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr Ramazan Aydın Eylül 1991, 65 Sayfa Ca I, Ti I, Cr I ve Fe I atomlarının bazı konfigürasyonlarında laser uyarmalı floresans (LİF) deneylen yapabilmek için bir LİF spektrometresinin tasarımı yapılmış ve kurulmuştur. Spektrometrenin işlevsel kapasitesini incelemek için potasyum (K) buharı elektron bombardımanı ile elde edilmiştir. Potasyum atomic demetinin profili incelenmiş ve sistemin LİF deneylerini yürütebilmek için işlevsel olduğu görülmüştür. Isıtma yuvası, dedektör ve kolimator yarıklarının yerleri ve konfigurasyonları Doppler genişlemesini azaltmak için sistemin kolimasyon oranı ile tahmin edilmiştir. Daha önce anılan atomların bazı konfigürasyonlarında diagonal dışı spin-yörünge enerjilerinin etkileri LS bazında ara bağlaşım katsayılarını hesaplayarak incelenmiş ve LS bağlaşımından sapma derecesi spin-yörünge etkileşimi perturbasyon teorisi, ince yapıların çokluyarılması ve enerji matrislerinin direkt köşegenleştirilmesi ile tespit edilmiştir. Hesaplanan bağlaşım katsayıları Ca ve Fe' nin LS bağlaşımına fakat Ti' nin LS ve jj bağlaşım şemasına yakınlığını göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Laser uyarmalı floresans, Çift rezonans, Spektrometre, LS bağlaşımı, Ara bağlaşım, Bağlaşım katsayıları, Ca I, Ti I, Cr I, Fe I. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 404.03.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND CONSTRUCTION OF A LASER INDUCED RESONANCE FLUORESCENCE SPECTROMETER AND CALCULATION OF INTERMEDIATE COUPLING CONSTANTS OF Ca I, Ti I, Cr I AND Fe I ALAÇAKIR, Ali Ph. D. Thesis in Physics Supervisor: Prof. Dr. Ramazan Aydın September 1991, 65 Pages In order to perform the laser-induced fluorescence (LIF) experiments in some configurations of Ca I, Ti I, Cr I and Fe I a LIF spectrometer has been designed and constructed. To investigate the operational capability of the spectrometer, potassium (K) vapour has been produced by electron bombardment. Beam profile of K atomic beam has been analysed and it turned out that the system is functional to perform the desired LIF experiments. The locations and configurations of the crucible, detector and collimator slits have been estimated by collimation ratio of the system to suppress the Doppler broadening. For the some configurations of the atoms quoted before, the effect of the off-diagonal spin-orbit energies have been investigated in LS basis by calculating the intermediate coupling coefficients and degree iiiof the departure from the LS-coupling has been determined using first order perturbation theory of spin-orbit interaction, multiple splitting of the fine structure and direct diagonalization of the energy matrices. Calculated coupling coefficients show that Ca and Fe are close to LS-coupling but Ti is in between LS and jj-coupling schemes KeyWords : Laser induced fluorescence, Double resonance, Spectrometer, LS-coupling, Intermediate coupling, Coupling coefficients, Ca I, Ti I, Cr I, Fe I. Science Code : 404.03.01 IV