İleri teknoloji kullanan işletmelerde pazarlama AR-GE bütünleşmesi ve bütünleşme üzerinde etkili olan etmenlerin incelenmesine yönelik bir araştırma
A research on the examination of marketing R-D integration and factors affecting integration in high-tech firms
- Tez No: 154717
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEYLA ŞENTÜRK ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
11 ÖZET İYİGÜN, Esra. İleri Teknoloji Kullanan İşletmelerde Pazarlama AR-GE Bütünleşmesi Ve Bütünleşme Üzerinde Etkili Olan Etmenlerin İncelenmesine Yönelik Bir Araştırma, Yüksek Lisan Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışmanın amacı yeni ürün geliştirme sürecinde pazarlama AR-GE bütünleşmesini, bütünleşme üzerinde etkili olan ve bütünleşmeyi engelleyen etmenleri incelemeye çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada bir model geliştirilmiş ve geliştirilen modele yönelik anket Ankara'da yazılım, elektronik ve savunma sanayinde faaliyet gösteren ileri teknoloji (high- tech) işletmelerin pazarlama ve AR-GE bölümlerinde çalışanlara uygulanmıştır. Ulaşılan bulgulara göre, işletmedeki mevcut (ulaşılan) bütünleşme düzeyi konusunda pazarlama ve AR-GE bölümünde çalışanlar arasında görüş ayrılığı, olması gereken (ihtiyaç duyulan) bütünleşme düzeyi konusunda görüş birliği olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanında, pazarlama ve AR-GE bölümünde çalışanların işletmedeki bütünleşme düzeyinden tatminsiz oldukları ve bütünleşmeden doğan bu tatminsizliğin özellikle pazarlama bölümünde çalışanlarda daha fazla olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, pazarlama ve AR-GE bölümünde çalışanların bütünleşmeyi engelleyen ilk üç etmeni“îki bölüm arasındaki iletişim eksikliği”,“Bölümlerden birinin diğer bölümün bakış açısına olan duyarsızlığı”ve“Bölümlerden birinin diğer bölümün kapasitesine olan duyarsızlığı”olarak sıraladıkları saptanmıştır. Son olarak, karar verme sürecine çalışanların katılımının mevcut (ulaşılan) bütünleşme düzeyini; üst yönetimin bütünleşmeye karşı tutumunun ve çevresel belirsizliğin olması gereken (ihtiyaç duyulan) bütünleşme düzeyini anlamlı düzeyde etkilediği belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler bütünleşme, pazarlama, AR-GE, yeni ürün, etmen
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT İYİGÜN, Esra. A Research On The Examination of Marketing R&D Integration And Factors Affecting Integration In High- Tech Firms, Master's Thesis, Ankara, 2006. The purpose of this thesis is to investigate the marketing R&D integration in new product development process and the factors affecting and impeding this integration. For this purpose, a model was devoloped and the questionnaire based on this model was applied to people working in marketing and R&D departments of high- tech firms operating in electronics, software and defence industry in Ankara. The results suggest that there is a consensus between marketing and R&D personel about the ideal degree of (perceived need) integration, and a disagreement on the current degree of (achieved level) integration. In addition to that, marketing and R&D personel are both dissatisfied from the level of integration in firms and marketing personel are more dissatisfied than R&D personel. Besides, according to marketing and R&D personel the first three factors impeding integration are lack of communication, insensitivity to each others capabilities, insensitivity to each others perspectives. Lastly it is found that, employee participation in decision making significantly affects current degree of (achieved level) integration and also senior management support and environmental uncertainty significantly affects ideal degree of (perceived need) integration. Key Words integration, marketing, R&D, new product, factor