Arıtma çamuru uygulamalarının nohut ve fasulyenin farklı organlarında ağır metal birikimine etkisi
The effects of sewage slude applications on the heavy metal accumulation in the different plant organs of chickpea and bean
- Tez No: 154787
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET ALİ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET ARITMA ÇAMURU UYGULAMARININ NOHUT VE FASULYENİN FARKLI ORGANLARINDA AĞIR METAL BİRİKİMİNE ETKİSİ YÜRÜK, Ayşe Yüksek Lisans Tezi, Toprak Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali BOZKURT Şubat 2005, 34 Sayfa Bu araştırma, nohut ve fasulye bitkilerinde artan arıtma çamuru düzeylerinin, bitkinin farklı organlarında (yaprak, sap, tane ve kök) besin elementi ve ağır metal birikimine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. 3 kg' lık saksılarda yürütülen denemede, toprağa 0, %10, %20 ve %40 oranlarında arıtma çamuru katılmıştır. Araştırma tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre artan anıma çamuru oranlan nohut ve fasulyenin verimini önemli düzeyde artırmıştır. Nohut ve fasulyede farklı bitki organlarında arıtma çamuru uygulamalarının N, P, Mn, Zn, Cu, Cd ve Pb içeriklerine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Genel olarak, çinko, bakır, kadmiyum ve kurşunda her iki bitki türü için de diğer organlara kıyasla kökte daha yüksek artışlar belirlenmiştir. Her iki bitki için de yaprak çinko içerikleri yaklaşık 3.5 kat artmasına karşılık, nohut kökünde çinko içeriği 11 kat, fasulye kökünde ise 15 kat artmıştır. Nohut bitkisinin kök organında Cd içeriği yaprağa göre 16 kat, Pb içeriği ise 40 kat artarken diğer organlarda önemli bir değişim görülmemiştir. Bu durum asıl ağır metal birikiminin köklerde olduğunu göstermektedir. Hasat sonrası deneme topraklarında yapılan analiz sonuçlarına göre, toprakta yarayışlı P, toplam tuz, DTP A ile ekstrakte edilebilir Fe, Mn, Zn ve Cu içeriklerinde önemli artışlar görülmüştür. Fasulye toprağının pH'sı antma çamuru ilavesiyle 8.80'den 6.95'e düşmüştür. Anahtar kelimeler Nohut, fasulye, arıtma çamuru, verim, ağır metal, farklı organlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF SEWAGE SLUDGE APPLICATIONS ON THE HEAVY METAL ACCUMULATION IN THE DIFFERENT PLANT ORGANS OF CHICKPEA AND BEAN YÜRÜK, Ayşe Msc, Soil Science Supervisor: Asst Prof. Dr. Mehmet Ali BOZKURT February 2005. Pages 34 This research was conducted to determine the effect of sewage sludge doses on nutrient and heavy metal accumulation of the different organs (leaf, stem, grain and root) of chickpea and bean. Sewage sludge was applied to the soil at the rates of 0, 10%, 20% and 40% in 3 kg plastic pots. The experiment was conducted using a completely randomized design with 4 replicates. According to experiment results, yield of chickpea and bean significantly increased in proportion to sewage sludge rates. The effects of sewage sludge applications on the N, P, Mn, Zn, Cu, Cd and Pb contents of different organs of chickpea and bean were statistically significant Generally, Zn, Cu, Cd and Pb accumulation on root were higher man other organs for both chickpea and bean. Although leaf Zn content increased about 3.5 fold for chickpea and bean, root Zn content increased 11 fold for chickpea and 15 fold for bean. In chickpea, Cd and Pb contents of roots were 16 and 40 times higher, respectively than those of leaves. Moreover there was no significant difference in the contents of these minerals in the stem and seeds of chickpea. This result showed that the main heavy metal accumulation was in roots. In addition, according to experiment soil analysis results of after harvest, available P, total salt, DTPA- extractable Fe, Mn, Zn and Cu contents significantly increased with sewage sludge addition. pH of bean soil decreased from 8.80 to 6.95 with sludge effect Keys Word: Chickpea, bean, sewage sludge, yield, heavy metal, different organs. m