Architectural fantasies a survey in architectural design
- Tez No: 15480
- Danışmanlar: ALİ CENGİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET MİMARİ TASARIM ÇERÇEVESİNDE BİR İRDELEME YALINAY, Şebnem Yüksek Lisans Tezi, Mimari ik Tez Yöneticisi: Öğr. Gör. Ali Cengizkan Eylül 1991, 134 sahife Mimari fanteziler yaratıcı imgelemin tektonik ürünleridir. Mimarların yanısıra meslek dışı çok sayıda yaratıcı eğilimli kişi de, mimariyi yaratıcı hayal güçlerinin aracı olarak kullanırlar. Bu yüzden mimarideki bu tutumun örnekleri sayıca oldukça fazladır. Ayrıca her birinin amacı, esin kaynağı ve iletmek istediği mesaj da değişmektedir. Bu çalışmada mimari fanteziler için bir sınıflandırma geliştirilmiştir. Çalışma, fantezi kavramına tanım getirmeyle başlamaktadır. İkinci bölümde ise her mimari fantezide görülen ortak özelliklerden yola çıkılarak, mimari fantezi tanımı yapılmaktadır. Üçüncü bölümde önerilen mimari fantezi sınıflandırması iki ana başlık altında geliştirilmiştir. Gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilememiş mimari vfantazileri daha yakından anlamamızı sağlayacak iki şemada önerilmektedir. Son bölümde ise, mimari tasarımdaki bu tutumun mimari alandaki yerinin belirlenebilmesi amacıyla, olumlu ve olumsuz yönleriyle tartışması yapılmaktadır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ARCHITECTURAL FANTASIES A SURVEY IN ARCHITECTURAL DESIGN YALINAY, Şebnem M.S. in Architecture Supervisor: Inst. Ali Cengizkan September 1991, 134 pages Architectural fantasies are the tectonic products of the creative imagination. Besides architects, there are numerous eccentrics out of profession who use architecture with imagination and creativity. Thus, the examples of this attitude in architecture are also numerous. Each of them have different aims, desires, inspirations and messages. In this study, a classification for architectural fantasies is developed, discussing when they contribute to architectural design and when they do not. Study initiates with a definition of fantasy in the first chapter. In the second chapter, the definition of architectural fantasy is portrayed from the common attributes dwelling in each of them. In the fourth mchapter, the proposed classification for architectural fantasies is realized through two main topics. Two charts are proposed to propagate a concrete understanding of realized and unrealized architectural fantasies. Finally, in the fifth chapter, this attitude in architectural design is discussed as to its shortcomings and contributions, to reveal their stance in architectural realm. Key words : fantasy, architectural fantasy, architectural design, creative imagination. Science code: 601.01.01 IV