Kraft hamurunun soda-oksijen-borhidrür yöntemi ile delignifikasyonu
Delignification of kraft pulp with soda-oxygen-borohyride method
- Tez No: 154828
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜDAVERDİ EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi KRAFT HAMURUNUN SODA-OKSÜEN-BORHİDRÜK YÖNTEMİ İLE DELİGNÎFİKASYONU Türkay TÜRKOĞLU Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Minileri Enstitüsü Orman Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Hüdaverdi EROĞLU Eylül 2004, 135 sayfa Kraft hamurundan soda-oksijen-borhidrür yöntemi ile delignifikasyon koşullarının belirlemesi için literatür incelemeleri yapılarak NaOH oranı %5 - %4 - %3, delignifikasyon sıcaklığı 95-105-115 °C, 20 dakika ön ısıtmadan sonra delignifikasyon süresi 30-40-50 dakika ve O2 basıncı 8 kg/cm2, hamur konsantrasyonu %17, borhidrür oranı %0,3 sabit alınarak deneyler yapılmıştır. Yukarıda ifade edilen şartlarda delignifikasyonda etkili olan bu üç etmenin tam kombinasyonlarını kapsayan 27 adet delignifikasyon deneyi yapılmıştır. Yapılan delignifikasyon denemeleri sonucunda parametrelerin elenmiş verime, kappa numarasına, viskoziteye, deneme kağıtlarının kopma uzunluğuna, patlama indisine, yırtılma indisine, % gerilme, parlaklık ve opaklığma olan etkisi incelenerek meydana gelen farklılaşmalar istatistiksel anlamda anlamlı olup olmadığını ortaya koymak için Turkey testi yapılmıştır. 111Sonuçlara güre en iyi delignifıkasyon koşulu olarak; dclignifikasyon sıcaklığı 105 °C, süre 40 dak., NaOH oranı % 5 olduğu bulunmuştur. İkinci olarak ise belirlenen optimum delignifıkasyoııda borhidrür oranı %0,1 ve %0,5 kullanılarak iki adet delignifıkasyon denemesi yapılmış ve borhidrürün delignifikasyona olan etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak soda-oksijen-borhidrür yöntemiyle optimum delignifıkasyon koşulları aşağıdaki belirtilen şartlarda olduğu görülmüştür. Delignifıkasyon sıcaklığı 105 °C, delignifıkasyon süresi 40 dak., NaOH oranı % 5, hamur konsantrasyonu % 17, oksijen basıncı 8 kg/cm2, borhidrür oranı % 0,5 dir. Anahtar Kelimeler : Kraft hamuru, Delignifıkasyon, Soda, Oksijen, Borhidrür Bilim Kodu : 502.06.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Se. Thesis »ICMGNIFICATION OF KRAFT PUI,P WITH SOnA-OXYCF.N-HOROlIYRIOF, METHOD Türkay TÜRKO?LU Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Departman of Forest Industry Engineering Thesis Advisor : Prof. Dr. Hüdaverdi ERO?LU September 2004, 135 pages In this study, to figure out the optimum delignification conditions of kraft pulp by Soda- oxygen-borohyride method, searching literature and with experiments of advisor, NaOH ratio has been choosen as 5-4-3 %, delignification temperatures as 95-105-115 °C, delignification periods as 30-40-50 minutes after 20 minutes preheating and oxygen presssure as 8 kg/cm2, pulp cosistensy 17 %, borohyride ratio 0.3 %. According to the conditions mentioned above, 27 different delignification experiments covering those three parameters have been done. The effects of those delignification parameters to screened yield, kappa number, viscosity, breaking length, burst index, tear index, internal bond strength, tension strength, brightness and printing opacity have been investigated and tukey statistical analysis has been done whether those differences were statistically meaningful or not.Fristiy, as regarding to the results optimum delignification conditions have been determined as; for NaOH ratio 5 %, delign.Üîealion temperature as 105 °C, delignitleation period as 40 minutes, oxygen pressure as 8 kg/cm2, pulp consistency 17 %, borohyride ratio % 0.3. Secondly, borohyride ratio was varied as 0,1-0,5 % to those optimum delignification conditions obtained and two delignification experiments have been carried out. The goal of this is to find out the effect of borohyride to screened yield, kappa number, viscosity, physical and optical characteristics of experimental papers. Consenquently, optimum conditions of delignification of kraft pulp with Soda-oxygen- borohyride method have been determined as follows; Delignification temperature 105 °C, delignification period 40 minutes, NaOH ratio 5 %, pulp cosistency 17 %, oxygen pressure 8 kg/cm2, borohyride 0.5 % Key Words : Kraft Pulp, Delignification, Soda, Oxygen, Borohyride, Science Code : 502. 06. 01 vi