Plastik enjeksiyon makinalarındaki faz dönüşümünün incelenmesi
The study of phase change in plastic injection machines
- Tez No: 154912
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, bir plastik enjeksiyon makinesi içerisinde gerçekleşen faz dönüşüm olayı incelenmiştir. Bir plastik enjeksiyon makinesi modeli üzerinde gerekli tanımlamalar yapılarak, sonlu elemanlar tabanlı bir bilgisayar programı ile plastik malzemenin erime ve katılaşma olaylarının simülasyonu yapılmıştır. Böylece malzemenin erime ve katılaşma olayı görsel olarak incelenmiş ve bu faz geçişleri sırasında sıcaklık, hız, sıvı oranı gibi değişkenlerin değişim grafikleri çıkartılarak sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Faz dönüşümü, plastik malzeme, sonlu elemanlar yöntemi
Özet (Çeviri)
In this thesis study, phase change process that is formed in a plastic injection machine is studied. The simulation of melting and solidification process of plastic material is achieved by means of finite component substantial computer programme being made necassary definition over a plastic injection machine model. So melting and solidification process of material is visually studied and they are presented by finding out change graphic of variables such as temperature, velocity, liquid ratio during these phase transitions. Key Words : Phase change, plastic material, finite elements method 11